Blacha na rąbek – najważniejsze informacje

Każdy kto wybudował dom, lub miał do czynienia z wymianą dachu stanął przed bardzo istotnym pytaniem – czym pokryć dach? Jest ono na tyle ważne, że zadaszenie musi przetrwać wiele lat w dobrym stanie. Poza ważną funkcją ochrony budynku przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi jaką pełni dach, na pewno można powiedzieć, że jest to zwieńczenie całego budynku nadające niepowtarzalnego charakteru.

Współcześni producenci prześcigają się w coraz to nowszych ofertach zadaszeń, z tego powodu obecnie na rynku wybór jest naprawdę szeroki, również jeśli chodzi o kolory. Oczywiście odpowiedni typ dachu trzeba dopasować do rodzaju zadaszenia, a także musi współgrać z całym budynkiem. Nie można także zapominać o odpowiedniej konstrukcji – inna jest potrzebna w przypadku dachówek, inna z kolei jeśli chodzi o niezbyt ciężką blachę. Jakie są plusy poszczególnych rozwiązań? Co najlepiej wybrać – dachówkę, blachę czy papę?

Rodzaje pokryć dachowych – charakterystyka

Wybór różnego rodzaju pokryć dachowych jest niewątpliwie urozmaicony. Z tego powodu przed podjęciem decyzji należy zapoznać się z poszczególnymi produktami oraz ich plusami. Z pewnością, jeśli wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia, należy skorzystać z rady fachowca, który doradzi najodpowiedniejsze rozwiązanie. Nie ma wątpliwości, że powinna być to starannie przemyślana decyzja, ponieważ takie pokrycie dachowe jest inwestycją na wiele lat i nie warto na tym oszczędzać. Najpopularniejsze pokrycia dachowe to m.in.:

  • dachówka z ceramiki – jest to pokrycie dachowe idealnie odprowadzające wodę. Dachówka ceramiczna jest bardzo popularnym materiałem, który klienci chętnie wybierają od wielu lat. Jest ona bardzo zalecana na dachy ze spadkiem większym niż 15 stopni. Należy wspomnieć, że jej trwałość szacuje się na 100 lat. Dachówka ceramiczna jest pokryciem, które odpowiednio tłumi dźwięki z zewnątrz;
  • papa – jest to przykrycie wyjątkowo chętnie używane jeśli chodzi o płaskie dachy. Na pewno jest to wyjątkowe tanie pokrycie, które wbrew powszechnej opinii jest dobrym wyborem. Obecnie stosowane metody produkcji pozwalają na zwiększenie trwałości papy. Mimo to niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na niewielką atrakcyjność takiego pokrycia. Niestety wadą takiego rozwiązania wymagana konserwacja, którą trzeba robić raz na kilka lat;
  • gont bitumiczny – to pokrycie jest stosowane szczególnie w przypadku trudnych pokryć dachowych. Trzeba pamiętać o regularnej impregnacji takiego zadaszenia. Można powiedzieć, że gont to nic innego jak papa asfaltowa pocięta w kształt dachówek aby zwiększyć jego atrakcyjność. Największym plusem tego typu pokrycia jest niewątpliwie jego niska cena;
  • strzecha – w dzisiejszych czasach jest to bardzo rzadko stosowane rozwiązanie. Czasami robi się przykrycia ze strzechy, żeby zwiększyć atrakcyjność turystyczną budynku. Wbrew pozorom strzecha jest stosunkowo trwałym rozwiązaniem, sięgającym prawie 100 lat. Niestety, niewiele osób się na nie decyduje przez wzgląd na bardzo wysoką cenę pokrycia. Pokrywając dach strzechą nie można zapomnieć o dokładnym pokryciu jej preparatami przeciwogniowymi.

Blaszane dachy – jakie pokrycie będzie najlepsze?

Przykrycie dachu blachą jest rozwiązaniem chętnie stosowanym od wielu lat. Pokrycia blaszane obecnie występujące na rynku to m.in.:

  1. blachodachówki,
  2. blacha płaska,
  3. blacha trapezowa,
  4. panele z blachy, czyli inaczej mówiąc dach z blachy na rąbek.

Szukając pokryć blaszanych, a w szczególności dach z blachy na rąbek trzeba zwrócić uwagę z czego wykonana jest blacha. Bez wątpienia najtrwalszym rozwiązaniem są materiały z cynku, aluminiowe lub miedzi. Najchętniej wybieranym wyrobem blaszanym także pod względem estetycznym jest blacha tytanowo cynkowa, której niewątpliwą korzyścią jest to, że pod wpływem tlenu i wody tworzy się reakcja chemiczna, podczas której wytwarza się warstwa patyny. 

Blacha płaska na rąbek – charakterystyka

Blacha układana na rąbek jest rozwiązaniem chętnie stosowanym zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w przypadku zabytków. Bezdyskusyjną korzyścią tego rodzaju dachu jest to, że blacha jest stosunkowo lekkim surowcem, dzięki czemu cała konstrukcja dachu jest zdecydowanie mniej kosztowna. Niezwykle ważne jest to, aby panele miały rozstaw łat polecany przez producenta. Również sama konstrukcja dachu powinna być tak przygotowana, żeby drewno było suche i dobrze oheblowane, by zapobiec zniekształceniom. Taki dach z blachy na rąbek charakteryzuje się nie tylko nietypowym wyglądem, ale również usztywnia cały dach.

Jest to bardzo trwałe rozwiązanie, które jednocześnie sprawia, że cały dach wygląda lekko.  Tego typu pokrycie dachowe bardzo dobrze wygląda z przestronnymi przeszkleniami chętnie stosowanymi w nowoczesnym budownictwie. Kolejną zaletą pokrywania dachu blachą jest to, że produkowana jest ona prawie w każdym kolorze. Jeśli chodzi o dach z blachy na rąbek stojący zdecydowanie najpopularniejszym kolorem jest ciemnoszary pasujący do elementów stosowanych przy elewacjach takich jak szkło, drewno, czy stal. Panele dachowe kładzione w rąbek mogą być stosowane prawie na każdym dachu, co jest niewątpliwą zaletą. Jeżeli zachodzi potrzeba zamontowania dużych arkuszy blachy, są one produkowane na specjalne zamówienie. Na pewno najkorzystniej wyglądają długie panele, które nie są przerywane poprzecznymi łączeniami. Można zakupić arkusze, których montowanie jest niezwykle proste za pomocą zatrzasków. Rąbek w tego rodzaju blachach jest kształtowany w czasie produkcji.