Bruk – poznaj jego historię

Kostka brukowa jest niezmiernie często widywanym materiałem na podjazdach, parkingach oraz deptakach. Istnieją sytuacje, że układana jest również na drogach. Skąd wziął się pomysł na tego rodzaju podłoże i kiedy została pierwszy raz użyta? Czy każda kostka brukowa jest identyczna?

Bruk – co to jest?

Bruk to najłatwiej mówiąc warstwa wierzchnia placu, która jest utwardzona przy pomocy położonej na niej pokrywy łączących się ze sobą ściśle kamieni czy też kostek, przykładowo kamiennych. Drogę układa się na właściwie przyszykowanej podstawie z tłucznia oraz piasku, które nie służą tylko wyrównaniu gleby, ale także drenażują opady deszczu. Na samym początku bruk był nawierzchnią z kamienia polnego albo nieregularnych ciosów kamiennych, czyli tak zwane kocie łby, ale sukcesywnie termin ten zaczął być używany także przy gruntach z kostek kamiennych czy też betonowych.

Jaka jest historia bruku?

Kostka brukowa istniała już w starożytnym Rzymie w IV wieku przed naszą erą. Bardziej jej potencjał został odkryty w II wieku naszej ery, gdy Rzymianie zaczęli budować dotychczasowe brukowane autostrady. Pod koniec II wieku stworzonych było ich już spore ilości. Jakiś czas po tym wydarzeniu drogi tworzone z kostki brukowej można było znaleźć we Francji, Belgii, a także w Egipcie.

Dzisiejsza kostka brukowa jest tworzona w nieco odmienny sposób, gdyż w starożytnym Rzymie układana była zawsze ręcznie, w wyjątkowych sytuacjach z pomocą zwierząt. W starożytnym Rzymie, gdzie został wynaleziony bruk, budowa powierzchni brukowych zaowocowało lepszym przekazywaniem informacji, funkcjonowaniem miasta a także łatwiejszym dostępem do wielu miejsc, też poza granicami Rzymu. Podobną sytuację możemy zobaczyć dziś, kiedy to drogi – mimo, że zupełnie inaczej tworzone, są niezmiernie pomocne w codziennym życiu.

Kostka, którą znamy dzisiaj stworzona została w XX w. przez Holendrów, których drogi bardzo często były podlewane i potrzebowali tworzywa, które nie będzie podatne na pęknięcia. Na początku Holendrzy umieszczali na warstwie utwardzonego piasku, kamienie naturalne albo części gliniane. Początkowe kostki brukowe były w kształcie prostopadłościanu w rozmiarze 10 x 20 centymetrów. Do dzisiaj ten kształt betonowej kostki określa się kostką holenderską. Zrobienie takich kostek okazało się tanie, a same produkty niesamowicie wytrzymałe.

Gdzie spotkać można kostkę brukową?

Firmy zajmujące się brukarstwem we Wrocławiu zazwyczaj zatrudniane są do pracy na działkach prywatnych, w których kładziona jest kostka brukowa na podjazdach, chodnikach, balkonach i tarasach. Również pozostałe miejsca w ogrodzie często wymagają położenia kostki. W dodatku brukarstwo jest potrzebne podczas budowania parkingów, deptaków oraz rynków w miastach. Sporo powierzchni we Wrocławiu i innych miejscowościach posiada ułożoną kostkę brukową. Firmy zajmujące się brukarstwem mają w swojej ofercie różne rodzaje kostki brukowej i wykorzystują je zależnie od rodzaju powierzchni i zaleceń. Zazwyczaj wykorzystywane są kostki betonowe oraz granitowe, a także kamienie polne, znane także jako kocie łby, lub cegły drogowe klinkierowe. Wybierając odpowiednią kostkę brukową warto zasięgnąć rady specjalisty. Z pewnością godną zaufania firmę brukarską odnajdziemy we Wrocławiu.

Źródlo: firma brukarska z Wrocławia