Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków – na co zwrócić uwagę?

Coraz więcej ludzi stara się uniezależnić od systemu. Wstrząsy z ostatnich kilkunastu miesięcy powodują, że coraz częściej ludzie myślą o stworzeniu sobie przestrzeni, w której bedą całkowicie niezależni. W obliczu grożących kryzysów gospodarczych są to rozwiązania, które za jakiś czas mogą decydować nawet o przetrwaniu.

Przy domach tworzy się instalacje fotowoltaiczne, zbiorniki retencyjne, spiżarne czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Skupmy się na ostatniej pozycji – o czym trzeba pamiętać budując takową?

Bezpieczeństwo i ekologia – przydomowa oczyszczalnia ścieków

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków pod względem wygody jest doskonałą alternatywą dla szamba. Gospodarstwa domowe wytwarzają duże ilości różnych nieczystości – ich gromadzenie i utylizacja potrafią wymagać sporo pracy. Jednak własna oczyszczalnia ścieków umiejscowiona przy domu może być rozwiązaniem tego problemu.

Ponadto takie oczyszczalnie są niedrogie w eksploatacji. Ich koszt potrafi w szybkim tempie odzyskać zainwestowane pieniądze i w dłuższej perspektywie pozwolić na oszczędności przekraczające wydatki.

Takie konstrukcje przyczyniają się też do ochrony środowiska. Przefiltrowaną wodę można wykorzystać ponownie, choćby nawadniając rośliny w ogrodzie. Nieczystości, które podlegają czyszczeniu mogą z powodzeniem pełnić rolę naturalnego nawozu.

Co przed budową oczyszczalni ścieków?

Możliwość budowy przydomowej oczyszczalni ścieków może być uwarunkowana od posiadania należytego zezwolenia. Przed rozpoczęciem prac powinno się zweryfikować ten temat i w razie potrzeby zorganizować wszystkie wymagane dokumenty.

Działka, na której ma powstać oczyszczalnia musi mieć działające przyłącza wodno-kanalizacyjne w Warszawie. Pozwoli to na przepompowywanie nieczystości z rur do właściwego zbiornika. Do sprawdzenia czy przyłącza wodno-kanalizacyjne funkcjnują prawidłowo należy wezwać fachowca, który oceni ich stan.

Od czego zacząć budowę oczyszczalni ścieków?

Opisywana instalacja wymaga piętnastometrowego dołu, w którym może być umiesczony zbiornik na ścieki. Wobec tego najrozsądniej jest prowadzić prace w okresie wiosenno-letnim, gdzie grunt jest rozmarznięta(y).

Ważny jest dokładny projekt. Dotyczy to nie tylko kwestii konstrukcyjnych, ale też innych towarzyszących elementów. Warto je skonsultować z opinią fachowców.