Budowa schodów – jakie są wymagania budowlane?

Stawiając mieszkanie ze schodami, dobrze abyśmy byli świadomi, że muszą one spełniać normy, które zamieszczone były w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Zawarte są tam informacje na temat minimalnych szerokości biegu schodów i głębokości stopni lub największej możliwej wysokości stopni. Wszystko dzieli się na rodzaj obiektu, który będzie budowany i ważne jest też to czy będą to schody zewnętrzne i wewnętrzne. Jakie więc schody możemy postawić w domku jednorodzinnym, a które będą właściwe do obiektu opieki zdrowotnej?

Jaka Powinna b być szerokość schodów?

Ustawa szczegółowo definiuje jaka może być minimalna szerokość schodów w przeróżnych obiektach budowlanych. Przykładowo w domach jednorodzinnych będzie to przynajmniej 80cm, jednak bardzo komfortowe i najczęściej spotykane będą schody, które mają 1,1m. Tak samo sytuacja wygląda przy mieszkaniach dwukondygnacyjnych, ale już różnić będzie się to przy blokach lub budynkach użyteczności publicznej. Schody w tych budynkach muszą mieć przynajmniej 120 cm i identycznie jest w przypadku przedszkoli i żłobków. Budynki opieki zdrowotnej dla odmiany powinny mieć jeszcze szersze schody, które mają szerokość przynajmniej 140cm. 

Jak wysokie i głębokie powinny być stopnie?

Opierając się na przepisach dotyczących wymagań technicznych, w domkach jednorodzinnych lub mieszkaniach dwupoziomowych wysokość stopni nie może przewyższać 19 cm, ponieważ wtedy będą zbyt strome. Idealna wysokość to 16-18cm – wtedy schody są nade wszystko wygodne.

Inaczej sytuacja wygląda przy obiektach wielorodzinnych oraz użyteczności publicznej, gdzie wymiar ten nie może przekraczać 17,5 cm. 

W dodatku rozporządzenie zawiera też dane o ilości stopni oraz ich profilu. Zamawiając schody powinniśmy mieć wiedzę, że bieg schodowy nie może posiadać więcej niż 10 stopni na zewnątrz budynków i 17 stopni wewnątrz budynków.

Jeśli chodzi o głębokość stopni to sporo zależy od typu schodów. Przy schodach prostych, rozporządzenie mówi, że stopnie powinny być głębokie na mniej więcej 25-32cm. Jeśli natomiast chodzi o schody kręcone, wachlarzowe lub zabiegowe, to musi być to przynajmniej 25cm w odległości nie krótszej niż 40cm od poręczy. W konsekwencji schodzenie i wchodzenie po takich schodach będzie komfortowe i bezpieczne. Jeżeli wybierzecie sprawdzonego producenta schodów to z pewnością naprowadzi Was na to jakie wartości techniczne muszą one spełniać. Profesjonalną firmę znajdziecie z pewnością w Koszalinie.

Czy są jakieś przepisy o barierkach?

Opierając się na Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych obiektów budowlanych, jeśli schody są szersze niż 4 m należy zastosować ekstra balustradę pośrednią.

Rozporządzenie również ma zapis na temat maksymalnego prześwitu albo wymiaru otworu pomiędzy fragmentami wypełnienia barierki, który nie może być większy niż 12 cm. Ustawa ta uwzględnia bloki, szkoły, żłobki i przedszkola a także zakłady opieki zdrowotnej. Oprócz tego barierki obok schodów, które mocowane są do ścian, muszą być oddalone od nich o minimum 5 cm.

Jak widzicie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w miarę drobiazgowo opisuje jakie schody powinniśmy zamontować, jednak daje nam duży wybór. Dzięki temu poza tym, że schody mogą być estetyczne to będziemy pewni, że są niezawodne i przepisowe. Pamiętajmy tylko o zatrudnieniu profesjonalnej firmy do budowy i montażu schodów. Taką z pewnością odnajdziemy w Koszalinie.

Źródło: Stolmark – schody Koszalin i i na całym Pomorzu