Czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej?

Dla większości obywateli prawnik to prawnik i raczej nie zastanawiamy się nad tym czym poszczególni absolwenci prawa się różnią. Jednak prawnicy mają szeroki zakres swoich usług. Można między innymi postawić pytanie czym różni się kancelaria adwokacka od kancelarii prawnej.

Szukasz kancelarii? Sprawdź: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka to różnica?

Najlepiej będzie wskazać na zakres tych pojęć, by jakość je rozróżnić. Kancelaria prawna to pojęcie szersze, w ramach którego mieści się każdy absolwent prawa, który prowadzi swoją działalność np. w doradztwie prawnym. Taka osoba nie ma jednak ukończonej aplikacji, która pozwala na to, by stać się zawodowym pełnomocnikiem w sprawach sądowych. Dlatego pojęcie kancelarii adwokackiej ma węższy charakter. W takiej kancelarii pracują zawsze prawnicy, którzy są adwokatami. Adwokat to prawnik, który ma zrobioną aplikację adwokacką. Takie osoby mogą stać się pełnomocnikami zawodowymi. Jednocześnie takie osoby to również prawnicy, którzy mają prawo do reprezentowania klientów w sprawach karnych.

Oba te pojęcia niekiedy stosowane są zamienne, jednak trzeba powiedzieć, że kancelaria adwokacka to określenie, które bardziej precyzuje zakres usług jakie prawnik realizuje

Szukasz dobrego adwokata? Zobacz:
kancelaria adwokacka warszawa

Czym zajmuje się radca prawny?

Radca prawny – to jeden z najbardziej popularnych zawodów prawniczych. Nadal wiele osób zastanawia się jednak na jakich zadaniach radca prawny się skupia. Ogólnie można powiedzieć, że radca prawny skupia się na kwestiach dotyczących prawa cywilnego. Dlatego osoba, która jest po aplikacji radcowskiej może reprezentować klientów w sądzie. Ta reprezentacja jest jednak ograniczona do spraw cywilnych, prawa pracy, rodzinnych. Radca prawny nie zajmuje się obroną klientów w sprawach karnych.

Dlatego kancelaria radcy prawnego skupia się na różnych sprawach prawnych z wyłączeniem spraw, które mają charakter karny. Jeśli w grę wchodzą sprawy cywilne oczekiwać można dużego doświadczenia po stronie radcy prawnego i będzie w stanie taką sprawę poprowadzić dla klienta w profesjonalny sposób.

Jeśli chodzi o radców prawnych, każdy kto chce nim zostać musi skończyć prawo. Następnie będzie trzeba przejść aplikację i zdać egzamin państwowy. To pozwala uzyskać wpis na listę radców prawnych. Dzięki temu będzie można stać się zawodowym pełnomocnikiem.

Dobry prawnik? prawnik gdańsk