Czym się kierować wybierając specjalistyczny sklep ogrodniczy?

Obecnie niemal we wszystkich domach można spotkać rośliny. Nadają one pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru. Aczkolwiek, aby móc się nimi cieszyć przez długie lata, trzeba nie tylko zagwarantować im właściwe warunki, ale również zadbać o to, aby rośliny które wybieramy były odpowiedniej jakości z pewnego źródła. Niegdyś pragnąc zakupić sadzonkę czy to do pokoju, czy do ogrodu, można było znaleźć je w centrach ogrodowych, na bazarkach ewentualnie można było odkupić od osoby prywatnej. Gdzie obecnie można znaleźć rośliny? Są one dostępne niemal wszędzie: w internecie, w dużych sklepach budowlanych, a nawet ogólnospożywczych, w szkółkach roślin. Często idąc na zakupy spożywcze można zaopatrzyć się w ciekawe okazy. Gdzie kupić najładniejsze rośliny do domu i ogrodu? Czy w dużych sklepach budowlanych jest urozmaicony wybór gatunków i czy warto tam kupować? 

O czym trzeba pamiętać szukając wyjątkowych okazów do domu i ogrodu?

Wybierając rośliny warto patrzeć nie tylko na ich ogólną prezencję i cenę, ale także na jakość. Aby dobrze rosły i cieszyły nas pięknym wyglądem, po przyniesieniu ze sklepu muszą się przyjąć w nowym otoczeniu. Przed zakupem warto mieć pewność, że kwiat nie jest chory, albo nie ma pasożytów. Warto zwrócić również uwagę na to jak był podlewany – jeżeli ma bardzo mokrą ziemię, jest duża szansa na to, że  korzenie zgniły i wówczas nie da się go ocalić. Dlatego czasami warto wydać więcej pieniędzy, aby mieć gwarancję, że dany okaz będzie zdrowo rósł przez wiele lat. Oczywiście niezwykle istotną kwestią jest to, gdzie takie rośliny będziemy kupować. Czy sadzonki znalezione w markecie budowlanym będą tak samo dobre, jak te z centrum ogrodniczego? Gdzie najkorzystniej kupować sadzonki?

Czy opłaca się kupować rośliny w centrum ogrodniczym?

Kupno roślin w profesjonalnym centrum ogrodniczym często jest dobrym pomysłem. Oprócz pięknych, nienagannej jakości roślin można tam liczyć na pomoc profesjonalistów. Na pewno doradzą oni w kwestii wyboru okazów, które będą dopasowane do warunków, które jesteśmy w stanie im zapewnić. Ponadto, personel znający się na roślinach umie o nie odpowiednio zadbać i w odpowiednim czasie potrafi wychwycić wszelkie niepokojące objawy. Takim przykładem może być sklep ogrodniczy w Olsztynie –  bardzo popularny i ceniony. W Abies Ogrody można znaleźć zdrowe sadzonki, a także specjalistyczną poradę jak o nie dbać w domu. Ponadto warto tam również skorzystać z profesjonalnego projektowania terenów zielonych, a następnie zakupić niezbędne, zdrowe okazy.

Kupno roślin doniczkowych w dużych sklepach

Teraz dużo marketów ma w swojej ofercie bardziej, bądź mniej rozbudowany asortyment roślin do domów i ogrodów. Kuszą one łatwą dostępnością, oraz stosunkowo niską ceną. Robiąc zakupy spożywcze można przy okazji zakupić sobie jakąś sadzonkę. Trzeba zadać sobie pytanie – czy warto? Czy na pewno tego typu sklep jest nam w stanie zapewnić dobre i zdrowe okazy? Często takie rośliny pięknie prezentują się w sklepie, aczkolwiek po pewnym czasie od zakupu zaczynają marnieć. Z czego to wynika? Zazwyczaj powodem złe warunki transportu ze szkółki roślin do marketu. Taka kilkugodzinna podróż w niskich temperaturach może bardzo skrócić żywotność takiej rośliny. Co więcej w dużych sklepach nie ma fachowego personelu, który wie jak troszczyć się rośliny. Często efektem nieodpowiedniego przechowywania kwiatów są pasożyty, które przyczyniają się do tego że sadzonka po kilku dniach w sklepie marnieje. Co więcej warto być świadomym tego, że po przyniesieniu takiej rośliny do domu możemy zarazić szkodnikami nasze domowe kwiaty. Z tego powodu przed kupnem roślin w takich sklepach należy dobrze się im przyjrzeć. 

Kupno roślin przez internet – czy warto?

Następnym miejscem, które należy rozważyć wybierając rośliny jest internet.Teraz Obecnie wiele sklepów z roślinami oferuje wysyłkę swoich roślin do klientów. Na pewno zaletą jest to, że można w takim sklepie wyposażyć się w rzadko spotykane gatunki. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że tak zakupione sadzonki po dostarczeniu do naszego domu obumrą, gdyż zaszkodzi im transport. Dlatego należy znaleźć odpowiednie sklepy internetowe z roślinami, które mają doświadczenie w odpowiednim pakowaniu roślin, tak, aby jak najmniej uszkodzić roślinę.