Czym zyskują sympatię Polaków drewniane domy skandynawskie? Województwo Pomorskie – idealne dla domów drewnianych?

Coraz częściej w polskim zagospodarowaniu przestrzennym można spotkać domy z drewna. O ile tego typu budowle znalazły swoich fanów w innych krajach już dawno temu, o tyle w Polsce ciągle stanowią nowość.

Nad Wisłą od dekad stawia się na domy murowane. Drewno przez lata było uważane za materiał o niskiej wytrzymałości. Od pewnego czasu trend ulega zmianie i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej codzienna.

Plusy mieszkania w domu drewnianym

Budowa domów drewnianych to pomysł zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie w Europie Północnej znalazły one zastosowanie na większą skalę. Są to obszary intensywnie zalesione. W obliczu tego łatwo jest tam o podstawowy budulec.

Domy skandynawskie buduje się z drewna, które charakeryzuje się wieloma właściwościami termicznymi. Jest to materiał, które pozwala utrzymać ciepło w mieszkaniu w okresie zimowym. Natomiast w ciepłych miesiącach panuje tam kojący chłód kontrastujący z upałami na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest też o wiele krótsza niż stawianie domu z cegieł. Na budowę tego drugiego oddziaływanie mają warunki atmosferyczne, które nie zawsze pozwalają prowadzić roboty. Budowa domów drewnianych możliwa jest nawet w zimie. Średni czas takiej budowy to zaledwie 2-3 miesiące.

Domy skandynawskie potrzebują też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Powoduje to, że są widocznie tańsze od tradycyjnych domów wystepujących w Polsce.
Są one też bardziej proekologiczne. Drewno jest materiałem odnawialnym, a co więcej nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto umożliwia na dopasowywanie poziomu pobieranej przez dom energii.

Domy skandynawskie – czy są bezpieczne?

Wyjściową sprawą podczas budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Budowla musi być trwała i odporna na zjawiska pogodowe. Musi też spełniać normy przeciwpożarowe. Oprócz tego trzeba uchronić dom przed występowaniem szkodników.

Wszystkie te działania polegają na używanu właściwych detergentów. Farby i oleje mają za cel chronić drewno przed wilgocią oraz wiatrem i zimnem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Co więcej prowadzi się szereg zabiegów uszczelniających mieszkanie. Pozwala to na większą kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu. Jest to też ochrona przed wszelkiej maści szkodnikami czy szczurami, które mogłyby szukać schronienia w naszych czterech kątach.

Żeby móc w pełni radować się z uroków domów szkieletowych, warto postarać się o właściwą lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie sprawdzą się w dużych, ruchliwych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z uboczem. Dobrym przykładem może być Pomorskie, gdzie ludność ucieka od miesjkiego zgiełku na suburbia. Tam też powstają nowe domy skandynawskie.

Domy skandynawskie – poznaj perspektywę producenta

Lokalizacja domu jest też ważna z innej przyczyny. Poziom dostępności drewna w wybranym rejonie wpływa na cenę surowca. Wspomniane województwo Pomorskie, ze względu na obfite zalesienie jawi się jako dostawca taniego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drewna. Biorąc pod uwagę skalę – trafna lokalizacja może zapewnić pewne oszczędności.

Kolejną ważną kwestią jest projekt i budowa zaplanowanego domu. Na rynku jest stosunkowo dużo zakładów, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Planując taką budowę warto porozmawiać z przedstawicielami tego typu podmiotów. Ekspert pomoże nam w określeniu parametrów, które powinien spełniać wymarzony dom skandynawski. Zrobi to opierając się na udostępnionej mu przez nas wiedzy o naszej działce oraz limitach finansowych.

Rozgarnięty producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do finalnego momentu. Ludzie obracający się w tej branży dysponują często rozległą siecią kontaktów. Pozwalają one na załatwienie surowców lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się łatwizną. W rzeczywistości większość pracy wykonuje upoważniony przez nas specjalista. Organizuje on ekipę budowlaną oraz niezbędny sprzęt i materiały.