{Dekoracje wnętrz z roletami rzymskimi – wady i plusy

Nowy posiadacz domu lub mieszkania prędzej czy później styka się z zasadniczym dylematem – jak przyozdobić okolice okien? Wybór na rynku jest duży – od zwykłych firan, poprzez rolety przeciwsłoneczne, żaluzje drewniane i aluminiowe, aż po rolety rzymskie. Z pewnością tego typu ozdoba okienna musi pełnić funkcję nie tylko ozdobną, ale także osłaniać pomieszczenie przed zbyt intensywnymi promieniami słonecznymi, czy wścibskim okiem sąsiadów. Każda z opcji dostępnych w sprzedaży ma swoje wady i plusy. Dobór odpowiedniej zależy od aranżacji wnętrz, rozmiaru okna, możliwości finansowych. Jednym z najchętniej kupowanych opcji jest roleta rzymska, która wytwarzana jest w wielu różnych wersjach, a co za tym idzie jest uniwersalna i sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu. Nawet do kuchni i łazienki. Jakie są wady i plusy rolety rzymskiej? Jak znaleźć najodpowiedniejsze rozwiązanie do naszego mieszkania? Gdzie można kupić roletę rzymską?

Roleta rzymska – czym właściwie jest?

Roleta rzymska jest zasłoną okienną bardzo chętnie zamawianą przez właścicieli domów oraz mieszkań. Scala ona w sobie przytulność firan i funkcjonalność rolet rolowanych. To, co ją odznacza, to efektywne marszczenia, które tworzą się przy podnoszeniu rolety do góry. Jest to bardzo ciekawy element ozdobny. Rolety rzymskie występują na rynku w wielu wersjach kolorystycznych, czy wielu wersjach tkanin. W zależności od materiału z jakiego są wykonane, pełnią przedewszystkim funkcję dekoracyjną, albo zaciemniającą. Rolety rzymskie można dostać gotowe, bądź wyprodukowane na zamówienie, dzięki czemu można je dobrać prawie do każdego okna.

Jakie są wady i zalety rolet rzymskich?

Dzięki swojej różnorodności, rolety rzymskie stały się bardzo popularne, mimo to jak każde rozwiązanie mają zarówno minusy jak i zalety. Do ich najistotniejszych plusów należą przede wszystkim piękne walory dekoracyjne dzięki niezwykłym marszczeniom tworzącym się w czasie podciągania rolety. Ponadto można tu także wymienić dopasowanie prawie do każdego rodzaju wnętrza – to dzięki dużemu wyborowi materiałów, oraz kolorystyki. Niewątpliwą zaletą jest możliwość ich prostego prania. Wystarczy je zdjąć i włożyć do pralki, co nie jest możliwe w przypadku zwykłych rolet okiennych. Tak wiele zalet, przyczynia się do tego, że można nimi przyozdobić każde wnętrze. Jak widać ten rodzaj rolet ma dużo plusów, a jakie są jego minusy? Najważniejszy z nich to cena. Rolety rzymskie, zwłaszcza te wytwarzanae na zamówienie w Warszawie nie należą do najtańszych rozwiązań. Co więcej rolety rzymskie przez swoje charakterystyczne marszczenia niezwykle łatwo się kurzą, a po ich upraniu mogą pojawić się nieładne zagniecenia. Rolety rzymskie najlepiej wyglądają się na niezbyt szerokich oknach. Na tych bardzo dużych, mogą nie być już tak efektowne. Przed dopasowaniem dekoracji okiennej dobrze prezentującej się w naszym wnętrzu na pewno warto przemyśleć wszystkie minusy i zalety, i dobrać takie, które będzie dla nas najodpowiedniejsze.

Rolety rzymskie – do jakich pomieszczeń?

Rolety rzymskie są niezwykle funkcjonalne i doskonale sprawdzą się jako ozdoba wnętrz w domach, jak i biurach. Szeroki wybór kolorów sprawia, że mogą nadać pomieszczeniom elegancji, jak i sprawić, że będzie ono przytulniejsze. Rolety rzymskie są idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią klasyczne firanki, ale również dla tych, które nie przepadają za zwijanymi roletami. Mogą być wyjątkowym uzupełnieniem pomieszczeń w stylu retro, nowoczesnych wnętrz skandynawskich, a także delikatnych pokoi dziecięcych. Doskonale sprawdzą się też w sypialni – wystarczy dopasować materiał, który dobrze chroni przed promieniami słońca. Rolety rzymskie mogą też wyglądać jak zwykła firanka – wystarczy dobrać odpowiedni materiał.

Rolety rzymskie – gotowe czy na wymiar?

Rolety rzymskie można zakupić zarówno w wersji gotowej – dla standardowych okien, jak i na zamówienie – dla niestandardowych rozwiązań. W przypadku rolet szytych na zamówienie wybór tkanin jest znacznie szerszy, aczkolwiek trzeba liczyć się także z większą ceną. Ważne, aby rozmiar był dobrze dopasowany do okna – nawet najpiękniejsza roleta rzymska nie będzie wyglądać dobrze, jeśli będzie zbyt wąska luba za szeroka. Jeżeli gotowe rolety nie pasują do naszego okna, nie warto oszczędzać – zdecydowanie lepiej kupić roletę szytą na wymiar.