Domy szkieletowe ze Skandynawii – za co pokochali je Polacy?

Coraz częściej w polskiej architekturze można spotkać domy z drewna. O ile tego typu budowle znalazły swoich zwolenników w innych krajach już w przeszłości, o tyle w Polsce nadal stanowią nowość.

W Polsce od lat stawia się na domy murowane. Drewno przez wiele lat było uznawane za materiał nietrwały. Od pewnego czasu trend się zmienia i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej codzienna.

Plusy mieszkania w domu drewnianym

Budowa domów drewnianych to inspiracja zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie na dalekiej północy zyskały one zastosowanie na większą skalę. Są to terytoria mocno zalesione. W związku z tym łatwo jest tam o bazowy materiał.

Domy skandynawskie buduje się z drewna, które cechuje się wieloma właściwościami termicznymi. Jest to tworzywo, które pozwala zachować ciepło w mieszkaniu w okresie zimowym. Za to w lecie panuje tam kojący chłód kontrastujący ze skwarem na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest też o wiele szybsza niż stawianie domu murowanego. Na budowę tego drugiego oddziaływanie mają warunki pogodowe, które nie zawsze pozwalają prowadzić prace. Budowa domów drewnianych możliwa jest nawet w zimie. Szacunkowy czas takiej budowy to jedynie kwartał.

Domy skandynawskie potrzebują też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Powoduje to, że są widocznie tańsze od tradycyjnych budynków mieszkalnych wystepujących w Polsce.
Są one również bardziej proekologiczne. Drewno jest surowcem odnawialnym, a co więcej nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto umożliwia na optymalizowanie poziomu zużywanej przez dom energii.

W jaki sposób dbać i konserwować drewniane domy?

Podstawową sprawą podczas budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być wytrzymała i odporna na zjawiska atmosferyczne. Musi też spełniać podstawowe warunki przeciwpożarowe. Poza tym trzeba zabezpieczyć dom przed pojawieniem się pasożytów.

Wszystkie te czynności polegają na używanu właściwych specyfików. Farby i oleje mają za zadanie chronić drewno przed mokrem oraz wiatrem i chłodem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Co więcej prowadzi się szereg prac uszczelniających kwaterę. Pozwala to na pełną kontrolę nad temperaturą wewnątrz. Jest to również zabezpieczenie przed wszelkiej maści insektami czy gryzoniami, które mogłyby szukać schronienia w naszych czterech kątach.

Żeby móc w pełni radować się z funkcjonalności domów szkieletowych, warto zadbać o właściwą lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie sprawdzą się w dużych, ruchliwych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z odludziem. Dobrym przykładem zdaje się być Pomorskie, gdzie ludność ucieka od miesjkiego zgiełku na suburbia. Tam też powstają nowe domy skandynawskie.

Budowa domów drewnianych – komu ją powierzyć?

Lokalizacja domu jest też ważna z innej przyczyny. Poziom dostępności drewna w danym rejonie determinuje cenę drewna. Wspomniane województwo Pomorskie, przez wzgląd na obfite zalesienie jawi się jako dostawca taniego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drewna. Biorąc pod uwagę skalę – trafna lokalizacja może zapewnić pewne oszczędności.

Kolejną istotną kwestią jest projekt i postawienie zaplanowanego budynku. Na rynku jest stosunkowo dużo przedsiębiorstw, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Rozważając taką inwestycję warto skonsultować się z przedstawicielami tego typu podmiotów. Specjalista pomoże nam w określeniu parametrów, które musi spełniać wymarzony dom skandynawski. Zrobi to bazując na przekazanej mu przez nas wiedzy o naszej działce oraz limitach finansowych.

Rozgarnięty producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do końca. Ludzie obracający się w tej branży posiadają często szeroką siecią kontaktów. Pozwalają one na zorganizowanie surowców lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się łatwizną. W zasadzie większość pracy wykonuje delegowany przez nas specjalista. Organizuje on ekipę budowlaną oraz konieczny sprzęt i materiały.