Fotowoltaika-jakie są jej plusy?

Od jakiegoś czasu znacznie wzrosła popularność paneli fotowoltaicznych. Stosunkowo niedawno pozyskiwanie energii ze słońca było mrzonką, dziś stało się to realne- każdy, kto posiada dom, lub kawałek terenu może zostać właścicielem paneli fotowoltaicznych i czerpać energię ze słońca. Instalacje takie dają wiele korzyści, a co najważniejsze słońce jest niewyczerpanym źródłem energii. Jak działają panele fotowoltaiczne? Jakie korzyści można czerpać z pozyskiwania energii w ten sposób?

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Pobieranie energii ze słońca znane jest ludzkości od jakiegoś czasu. Każdy z nas na pewno spotkał się z kalkulatorami zasilanymi w ten sposób. Dziś ta metoda znacznie się rozbudowała i jest opcja produkowania prądu we własnym zakresie przez gospodarstwa domowe. Wytwarzanie prądu ze słońca to proces składający się z wielu etapów. Swój początek ma w ogniwach fotowoltaicznych połączonych w moduły, co pozwala na znaczne zwiększenie ilości wytwarzanej energii. W panelach fotowoltaicznych pod wpływem promieni słonecznych powstaje prąd stały, który następnie transportowany jest do falownika. Falownik poza przekształceniem prądu stałego w prąd zmienny dopasowany do naszych gniazdek, pełni także funkcję nadzorcy domowej elektrowni. Na bieżąco dopasowuje on wytwarzany prąd do parametrów sieci. Co więcej w przypadku powstania awarii wyłącza się. Nie zawsze ilość wyprodukowanej energii jest identyczna, zależne jest to oczywiście od ilości dni słonecznych. W przypadku nadwyżki prądu, istnieje możliwość przekazania go do elektrowni. Kiedy ilość wyprodukowanej energii będzie zbyt mała, warto pobrać odesłany nadmiar z elektrowni. 

6 zalet płynących z fotowoltaiki

Panele słoneczne mają znacznie więcej korzyści niż minusów. Wiele ludzi planuje ich montaż głównie przez wzgląd na liczne dofinansowania pozwalające zmniejszyć koszty zakupu paneli. Plusy tego sposobu wytwarzania prądu dotyczą przede wszystkim do aspektu ekonomicznego a także ekologicznego. Jakie właściwie zalety możemy czerpać z paneli fotowoltaicznych?

Mniejsze rachunki za prąd

Jest to z pewnością najważniejsza korzyść wynikająca z zainstalowania paneli słonecznych. Wytwarzanie własnego prądu umożliwi właścicielom domów znacznie zmniejszyć rachunki za prąd. Ilość prądu zależy od ilości dni słonecznych. Jeśli przydomowa instalacja wyprodukuje nadmiar prądu warto wysłać go do elektrowni, aby następnie odebrać w czasie braków. Należy pamiętać, że energia pochodząca ze słońca jest darmowa i każdy może z niej korzystać. Jedynym kosztem jaki musi opłacić potencjalny inwestor jest sam cena całej instalacji. Przy obecnie powstałych dotacjach znacznie więcej osób ma możliwość pozwolić na takie rozwiązanie, a poza tym jest to inwestycja przynosząca zyski przez wiele lat.

Podwyżki za energię elktryczną- niezależność

Przydomowa instalacja paneli fotowoltaicznych umożliwia niezależność jeśli chodzi o stałe wzrosty cen prądu. Jak podpisujemy umowę z elektrownią, nie mamy gwarancji, że ceny energii elektrycznej nie wzrosną. Właściciele paneli fotowoltaicznych z pewnością nie muszą się troszczyć potencjalnymi podwyżkami, stają się niezależni.

Panele słoneczne korzystne dla środowiska

Elektrownie, aby móc wytworzyć wystarczającą ilość energii elektrycznej muszą zużyć ogromne ilości paliwa a także wody. W Polsce podstawowym surowcem potrzebnym do produkcji energii elektrycznej jest węgiel. Ten sposób produkcji energii jest wyjątkowo nieprzyjazny dla środowiska naturalnego. Na szczęście przydomowe elektrownie są zupełnie bezpieczne. Co więcej do wytwarzania paneli używa się  krzem i aluminium, czyli surowce całościowo podlegające recyclingowi. Podczas wytwarzania energii elektrycznej nie powstają żadne szkodliwe środowiska substancje.

Inwestycja na długie lata

Z pewnością decyzja o montażu fotowoltaiki związana jest z wyjątkowo dużymi kosztami. Mimo dofinansowań należy liczyć się z pewnym wydatkiem, nie można jednak zapominać, że taka instalacja jest inwestycją na długie lata. Panele wyprodukowane są z wyjątkowo wytrzymałych materiałów, odpornych na szczególnie niekorzystne warunki atmosferyczne. Dotyczy to zarówno intensywnych deszczów, intensywnego gradobicia, a także zalegania na nich ciężkich hałd śniegu.

Łatwość obsługi fotowoltaiki

Po zainstalowaniu instalacji na naszym domu nie ma potrzeby się martwić o skomplikowaną obsługę. Panele są prawie całkowicie bezobsługowe, a cała instalacja ma falownik, który w sytuacji jakiś problemów powiadomi nas o nich. Zazwyczaj nie ma potrzeby również ich myć, oprócz sytuacji, kiedy od pewnego czasu nie padał deszcz, a w okolicy występuje silne pylenie.

Dotacje do kupna paneli fotowoltaicznych

Obecnie, aby zachęcić coraz więcej ludzi w inwestowanie w produkcję energii elektrycznej, które jest bezpieczne dla środowiska, powstało wiele programów oferujących liczne dofinansowania. Programy takie same w całym kraju. Inne oferowane są w Warszawie, inne w Łodzi, a jeszcze inne w fotowoltaika Gdańsk. Przed zaczęciem inwestycji warto rozeznać się jakie dotacje są w naszej okolicy. Oprócz samego wsparcia w zakupie paneli, można także odliczyć tzw. ulgę termoizolacyjną od corocznego zeznania PIT.