Glazura, gres, terakota – na co najlepiej się zdecydować do łazienki?

Każdy, kto choć raz mierzył się z remontem łazienki musiał wybrać odpowiednie płytki. Nie można zapomnieć, że jest to zakup na wiele lat, dlatego powinien być dobrze przemyślany. Aby takie płytki odpowiednio służyły przez dłuższy czas, muszą być dobrej jakości. W przypadku łazienki ważne jest, aby kierować się nie tylko wyglądam, ale również pewnymi parametrami, ze względu na dużą wilgotność. Jak wybrać odpowiednie płytki do wykończenia łazienki? Czym dokładnie należy się kierować? Co najbardziej sprawdzi się w łazience – glazura, gres czy terakota?

Gres w łazience – czy jest to dobre rozwiązanie?

Płytki gresowe są wykonane na bazie szlachetnej kamionki – jest to mieszanka gliny, krzemienia a także innych składników. Remontując łazienkę można sięgnąć po gres szkliwiony, który jest łatwy w utrzymaniu czystości. Należy z kolei unikać gresu polerowanego, który jest surowcem wyjątkowo wymagającym w codziennej pielęgnacji, a po zalaniu wodą staje się śliski. Płytki gresowe odznaczają się dużą twardością, oraz tym, że nie przepuszczają wilgoci. Na rynku jest szeroki wybór płytek gresowych wyróżniających się się różnymi cechami. Jest to materiał dobry do wyremontowania łazienki, pod warunkiem, że znajdziemy taki o odpowiednich parametrach.

Płytki z terakoty – jakie wybrać?

Terakota wykonywana jest z dobrej jakości gliny. Należy pamiętać, że właściwości techniczne płytki z terakoty są dużo gorsze. Pomimo tego są one twarde, odporne na ścieranie, ale silniejsze uderzenie może przyczynić się do pęknięcia. Warto wspomnieć, że nie są one śliskie, co idealnie się sprawdzi szczególnie w łazienkach. Aczkolwiek, wadą tych płytek jest to, że są mocniej nasiąkliwe niż gres, co może spowodować uszkodzenia w przyszłości. Terakota była bardzo popularna w Polsce, zanim na rynek wszedł gres.  Terakota ma kilka klas ścieralności, co umożliwia dobrać właściwy surowiec jeśli chodzi o przeznaczenie, czy pomieszczenie. Wyższością terakoty nad gresem jest na pewno to, ze ma ona znacznie więcej wzorów i kolorów. Terakota często kładziona jest na podłogach, ale czasami jest wykorzystywana również na ścianach. Może być też stosowana na zewnątrz, jeśli charakteryzuje się mrozoodpornością.

Glazura – co to jest?

Glazurą nazywa się płytki, które zrobione są z kaolinu. Glazura Otwock jest surowcem, którego na pewno nie poleca się układać na podłodze. Wyróżnia się ona kruchością i nie jest odporna na ścisk. Glazura pokryta jest niewielką warstwą szkliwa, co czyni ją łatwą w szorowanie środkami chemicznymi, a także odporna na wilgoć, z tego powodu dobrze sprawdzi się w łazience czy kuchni, ale tylko na ścianach. Jest to materiał, używany miejscach, w których jest niewielka szansa na uszkodzenie. 

Jakim materiałem najlepiej wykończyć łazienkę?

Najistotniejszym parametrem przy wyborze płytek do łazienki powinno być miejsce ich ułożenia. Zwłaszcza w przypadku glazury, która nie jest polecana na podłogach. Należy również rozważyć to, że w łazience zazwyczaj jest mokra podłoga, a więc płytki nie powinny być zbyt śliskie. Oczywiście dopasowując płytki, należy szukać dobrze dobranych do stylu wykończenia. Na rynku jest tak szeroki wybór, że na pewno znajdziemy coś dla siebie. Warto wybrać się do sklepu, w którym profesjonaliści doradzą najlepsze rozwiązanie. Takie miejsca znajdują się niemal w całej Polsce: Warszawa, Łódź, Otwock, Pruszków oraz w wielu innych miejscowościach. Oczywiście jeżeli znamy się na płytkach, i wiemy czego szukamy można je kupić także przez internet.