Hodowanie ryb we własnym stawie – co wybrać?

Świat ryb jest intrygujący(e). Niemal w każdym zakątku Ziemii można spotkać pasjonatów z wędką w dłoniach. Łowią wszędzie gdzie jest to legalne – w stawach, jeziorach, na morzach, oceanach. Jest też całkiem sporo osób, którzy(e) zajmują się hodowlą ryb. Od ryb akwariowych, do ryb trzymanych w przydomowych oczkach wodnych. Ryby, podobnie jak inne zwierzęta domowe potrzebują odpowiedniej opieki. Gospodarz musi też wiedzieć, które z nich będą się dobrze czuć w takim stawie. Powinien też wiedzieć, która karma dla ryb stawowych będzie smakować nowym lokatorom oczka wodnego.

Czym są stawy ozdobne?

Warto zacząć od tego, czym właściwie są stawy ozdobne. Są tto naturalnymi bądź zbudowanymi przez człowieka zbiornikami wodnymi zajmującymi małą powierzchnię. Możliwe jest wykopanie takiego zbiornika wodnego na własnym podwórku. Zadaniem oczek wodnych jest najczęściej funkcja dekoracyjna.

Gospodarz samodzielnie wybiera jak będzie wyglądać jego staw. Podejmuje także decyzję o tym, co będzie składać się jego mikrosystem. Mowa tu o roślinność i zwierzęta, które będą w nim mieszkać. Jasnym jest, że wiąże się z tym odpowiedzialność. Aby oczko wodne mógł być chlubą dla mieszkańców domu trzeba o niego dbać. W przeciwnym razie jego stan się pogorszy.

Które ryby najlepiej sprawdzają się w przydomowym stawie?  

Kwestia, które(a) pojawia się na samym wstępie, to które ryby zacząć hodować w stawie ozdobnym. Wybór jest przeogromny. Przecież istnieje tak dużo gatunków ryb. Przez wzgląd na ograniczony metraż tego typu zbiorników, zwierzęta, które będą się po nim poruszać także muszą być małych gabarytów.

Biorąc najpierw na tapet małych(e) ryb(y) stawowych(e), dobrze rozważyć karasiu(a) pospolitym(ego). Są to ryby niezwykle popularne wśród hodowców. Karasie świetnie czują się w nawet małych stawach. Idąc dalej, karasie są ryb dosyć wytrzymałych. Potrafią sobie poradzić w niskich temperaturach i mają małe zapotrzebowanie na tlen. Jeśli chcemy dodać trochę koloru naszemu stawowi, dobrą ideą mogą być welony. Cechują się one pomarańczowo-czerwonym ubarwieniem. Także jazie zdają się dobrym wyborem. Mogą one tolerować różne niekomfortowe warunki. Nie jest im straszna też zanieczyszczona woda. Do stawów ozdobnych wybiera się jazie złote – ich kolor dodaje urok praktycznie wszystkim zbiornikom(wi).

Większe ryby również mogą znaleźć swoje miejsce w stawie. Z większych ryb popularnym wyborem są karpie i amury białe. Karpie potrafią mierzyć długość nawet 90 cm. Okazują się one całkiem przywiązującymi się istotami. W szybkim tempie przyzwyczajają się właściciela i dają to do zrozumienia podpływając do niego w trakcie karmienia. Trzeba wiedzieć, że karpie nie zawsze trawią obecność innych ryb w stawie. Ciekawą rybą jest amur. Jest to jedna z niewielu ryb, która potrafi się dogadać z karpiem. Amury są także pożyteczne i dbają czystości stawu poprzez wyjadanie(ją) nadwyżkę roślin w stawie.

Jak dbać o staw ozdobny?

Jeśli już postanowimy wpuścić ryby do naszego stawu, trzeba także pamiętać obowiązek dbania o nie. Dobrze jest dowiedzieć się jakie rzeczy trzeba wykonywać wokół stawu. Konieczna jest filtracja wody i ogólne dbanie o porządek. 

Kolejnym(ą) ważnym(ą) aspektem jest karmienie ryb. Żeby miały zagwaramtowany(ą) {możliwość|prawidłowy rozwój(u) konieczna jest dobrej jakości karma dla ryb stawowych. Dieta powinna być bogata w białka pochodzenia roślinnego. Powinna też właściwie zrównoważona. Rynek odpowiada na popyt i oferuje gotowe mieszanki karm granulowanych i nie tylko. Przed zakupem warto skonsultować(nie) się z przedstawicielem hurtowni. Niewątpliwie są to ludzie kompetentne, które pomogą wybrać karmę sugerowaną dla naszych ryb. W większości są to pasjonaci, którzy dysponują olbrzymią wiedzą(e).