Hydroizolacja piwnicy – metody

Piwnica ze względu na swoje umiejscowienie poniżej poziomu gruntu jest wyjątkowo narażona na niszczycielskie działanie wody gruntowej. Fundamenty, które nie są dobrze zabezpieczone przepuszczają wodę, co będzie skutkować grzybem na ścianach i wilgotną posadzką. Żeby temu zapobiec trzeba zastosować hydroizolacje w Warszawie. W przypadku budynków już istniejących ocieplenie ścian jest zagadnieniem bardzo łatwym w porównaniu do zabezpieczenia fundamentów. Niestety, związane jest to z przeprowadzeniem bardzo kosztownych prac ziemnych, co w niektórych przypadkach jest trudnym, ale niezbędnym zadaniem. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku domów dopiero budowanych. Z tego powodu najlepiej taką hydroizolację wykonać w momencie, kiedy jeszcze fundamenty są odsłonięte. Zazwyczaj hydroizolację ścian piwnicy wykonuje się papą albo masą bitumiczną. Są to skuteczne metody zapobiegające wnikaniu wody gruntowej do wnętrz piwnic. Jak dobrze wykonać taką hydroizolację?

Izolacja piwnicy – czy opłaca się wykonać?  

Przepisy prawa budowlanego w Polsce nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o izolację fundamentów. Z tego powodu jest to etap nierzadko pomijany przez właścicieli budynków. Tymczasem często okazuje się, że izolacja była jednak niezbędna i trzeba odkopać fundamenty, co jest wyjątkowo drogie. W przypadku domów, w których fundamenty pełnią równocześnie funkcję ścian piwnicy, taka hydroizolacja jest z pewnością niezbędna. Nie zapominajmy, że woda gruntowa z łatwością znajduje niewielkie szczeliny, aby dostać się do wnętrza piwnicy. W dłuższej perspektywie doprowadza to zawilgocenia ścian, posadzek i rozrostu grzyba, a także pleśni. Dlatego już na etapie budowy domu warto zatroszczyć się o efektywną i dokładną hydroizolację ścian fundamentowych. Należy pamiętać, aby surowce użyte do zabezpieczenia były doskonałej jakości, gdyż potencjalne modyfikacje czy wymiany mogą być bardzo kłopotliwe. Warto także wziąć pod uwagę rodzaj gruntu na jakim posadowiony jest dom. W przypadku piasków sytuacja nie jest skomplikowana, gdyż łatwo przepuszczają wodę. Większy problem stanowią grunty spoiste czyli gliny, które zatrzymują wodę nawet przez kilka miesięcy. Dlatego przed rozpoczęciem budowy warto wykonać badania geologiczne. Firmy oferujące takie usługi najczęściej znajdują się w większych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań, ale zdarza się, że oferują one dojazd do mniejszych miejscowości.

Z jakich materiałów robi się hydroizolację piwnicy

Ważna jest dobra jakość surowców z jakich robi się hydroizolację piwnicy. Jakich materiałów powszechnie się używa? Nierzadko są to papy i masy bitumiczne. Szczególnie papy bitumiczne powinny być specjalnie przygotowane do kontaktu z gruntem na osnowie poliestrowej, ponieważ wyróżniają się większą wytrzymałością. Należy pamiętać, że tego rodzaju maty nietrudno pękają w czasie zginania, dlatego ostre krawędzie często wyobla się przy użyciu zapraw. W przypadku gruntów przepuszczalnych najczęściej stosuje się masy bitumiczne rozprowadzane po ławach pędzlem. Kiedy posadowiony jest na gruntach słabo przepuszczalnych potrzebne będzie wykonanie trzech warstw hydroizolacji. 

Jakie są sposoby izolacji piwnicy? 

W przypadku budynków z piwnicami, izolacja ścian fundamentowych umożliwia zwiększenie praktyczności tychże pomieszczeń. Dlatego należy przypilnować, aby była ona dobrze zrobiona:

  • Warstwa izolująca pozioma na ławach fundamentowych – przed wybudowaniem fundamentów warto ochronić je przed podciąganiem wody gruntowej. Wówczas używa warstwę izolująca na ławach fundamentowych. Można do tego użyć zarówno specjalnej folii, jak  i klasycznej papy. Po zakończeniu tego etapu należy rozpocząć następne prace.
  • Drenaż – zrobienie drenażu potrzebne jest w przypadku niektórych typów gruntów oraz konstrukcji budynków. Na fundamenty zazwyczaj napiera woda gruntowa pod ciśnieniem, dlatego potrzebne jest ich właściwe zabezpieczenie pod postacią drenażu.
  • Sezonowanie – po wylaniu fundamentów warto odczekać nawet kilka tygodni, żeby materiał odpowiednio wysechł. Ważne, żeby w takiej sytuacji z nakładaniem następnych warstw izolacji zbytnio się nie spieszyć.
  • Hydroizolacja i izolacja termiczna – kiedy już fundamenty dobrze wyschną, ich powierzchnię trzeba starannie wyczyścić. Następnym krokiem jest położenie tynku, a następnie warstwy hydroizolacyjnej. Jeśli budynek posiada piwnicę opłaca się zastosować także izolację termiczną, aby uniknąć uciekania ciepła na zewnątrz. 

Hydroizolacja ścian fundamentowych szczególnie w przypadku domów posiadających piwnicę jest wyjątkowo istotnym etapem. Umożliwi w dłuższej perspektywie z wilgocią przedostającą się do wewnątrz i kosztownych napraw w zabezpieczeniu ścian fundamentowych.