Jak długo trzeba nawadniać ogród linią nawadniającą?

Każdy posiadacz ogrodu, chciałby aby prezentował się on jak najbardziej okazale. Żeby osiągnąć zadowalające cele trzeba mu zainwestować sporo czasu.

Regularne podcinanie krzewów i roślin, koszenie trawy czy nawadnianie – są to działania czasochłonne i wymagające uwagi.

Istnieją urządzenia, które dają możliwość przyspieszyć pewne rzeczy i zaoszczędzić czas. Jednym z tego typu urządzeń jest linia nawadniająca. Pozwala ona szybko dostarczyć do ogrodu tyle wody, ile jest mu niezbędne do harmonijnego wzrostu.

Linia nawadniająca – wady i zalety

Oprócz oszczędności(ą) czasu, linia nawadniająca stanowi również najefektywniejszy sposób nawadniania pod kątem wykorzystania wody. Nawadnianie kroplowe jest zwłaszcza popularne w innowacyjnych gospodarstwach. Realizuje swoją rolę zarówno przy dużych uprawach rolnych, jak i przy mniejszych powierzchniach.

Linia nawadniająca poprzez dozowanie relatywnie małych dawek wody daje możliwość zużyć nawet do 40% mniej wody w zestawieniu z innymi sposobami nawadniania. Woda wydzielana przez linię nawadniającą trafia do systemu korzeniowego roślin.

Co więcej, linia nawadniająca dzięki właściwie wydzielanym dozom sprawia, że ewentualnie stosowane w ogrodzie nawozy są efektywniej rozprowadzane.

Żeby nawadnianie kroplowe mogło ziścić nasze zamiary trzeba je właściwie stosować. Ile czasu powinno trwać nawadnianie ogrodu? To kwestia złożona.

Jak ustawić czas pracy linii nawadniającej?

Okres pracy linii nawadniającej jest uzależniony od wielu czynników. Każdy ogród trochę różni się od pozostałych, wobec tego każdy powinno traktować się indywidualnie.

Należy zbalansować ilość zużywanej wody. Nie można przesadzić z częstotliwością podlewania. Zwłaszcza kiedy za oknem nie panują trzydziestokilkustopniowe upały trzeba uważać z dawkowaniem wody. Uznaje się, że podlewanie automatycznie 1-2 razy na tydzień jest zupełnie wystarczające.

Rozmawiając z specjalistami zazwyczaj można usłyszeć, żeby unikać podlewania w okołopołudniowym skwarze. Najlepszy czas na uruchomienie linii nawadniającej to godziny poranne. Wtedy ziemia jest jeszcze chłodna, brakuje słońca, które może wywoływać parowanie wody. Wtedy woda szybciej się wchłania.

Czas stosowania tego typu linii uzależnia się też od rodzaju gleby. Jako najbardziej chłonne uznawane są gleby iłowe. Dzięki swoim cechom zapewnia ona utrzymywanie właściwego poziomu wilgoci długotrwale.

Woda musi być rozprowadzona po ogrodzie w sposób zrównoważony. Czasem warto poprosić o pomoc fachowców. Zapewni to skuteczne działanie aparatury.

Z kim rozmawiać o linii nawadniającej?

Linia nawadniająca jawi się jako skuteczny sposób dostarczania wody roślinom. Pozwala zaoszczędzić znaczne ilości tego surowca, a co za tym idzie pieniędzy. Ponadto jest to oszczędność czasu, który można spożytkować na inne aktywności.

Planując montaż takiej linii dobrze jest skontaktować się z fachowcami. Z pewnością pomogą nam oni prawidłowo wszystko ustawić. Ich pomoc to również wsparcie wkonfigurowaniu całego systemu.