Jak powstają projekty instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika staje się współcześnie coraz popularniejsza. Jest to nie tylko wyjątkowo ekologiczne, ale również ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki zamontowaniu paneli fotowoltaicznych można dużo zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej. Aby jednak instalacja odpowiednio działała, musi być dobrze przemyślana. Z tego powodu właśnie istotny jest projekt instalacji fotowoltaicznej. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej?

Partnerem wpisu jest firma technit.pl – fotowoltaika Gdańsk.

Co powinno znaleźć się w projekcie instalacji fotowoltaicznej?

Projekt instalacji fotowoltaicznej powinien określić wszystkie parametry budynku, na którym ma ona powstać. Bardzo ważne, by był on też dopasowany do indywidualnych potrzeb mieszkańców. W projekcie pracownicy dokładnie rozpiszą budowę dachu – jego kąt nachylenia, kształt i wymiary, a także rodzaj pokrycia. Pod lupą znajdą się także parametry terenowe – między innymi ekspozycja na słońce. Wyjątkowo istotne jest zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, ponieważ od niej zależy wielkość instalacji. Uwzględniane są zarówno dotychczasowe rachunki, jak i przewidywane zapotrzebowanie.

Z jakich względów zdecydowanie się na pomoc specjalisty to najlepsze wyjście?

Na początku powinno się zaznaczyć, że stworzenie projektu instalacji fotowoltaicznych nie jest łatwym zadaniem. Samodzielne podejście do tego nie będzie najlepszym rozwiązaniem – wymaga dużo czasu oraz zaangażowania, a także fachowej wiedzy.

Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z oferty firm fotowoltaicznych. Pracownicy w pełni profesjonalnie podejdą do zagadnienia, a klient nie musi ingerować w tworzenie instalacji. Dobra ekipa skróci czas tworzenia projektu oraz jego zrealizowanie. Dzięki doświadczonym pracownikom można zyskać gwarancję, że instalacja fotowoltaiczna będzie wysokiej jakości. Projekt zostanie zgrany z wymogami technicznymi oraz terenowymi.

Jak wykonywany jest projekt instalacji fotowoltaicznej?

Pracownicy przeprowadzą z mieszkańcami wywiad, aby dokładniej poznać ich potrzeby oraz aktualne zużycie prądu. Następnie obliczą zużycie prądu oraz zaprojektują odpowiednio wydajną instalację. W czasie planowania układu paneli ekipa uwzględni straty wywołane zacienieniem. Na planie będzie rozpisany układ przewodów i łączenia z instalacją elektryczną wewnętrzną. Projektant określi miejsce montażu falownika.