Jak zabezpieczyć działkę przed dzikami?

Dziki znane są ze swoich ogromnych rozmiarów i siły. Mimo, że ich naturalne otoczenie stanowią lasy, nieraz można je spotkać w okolicach miejsc zamieszkanych przez człowieka. Należy na nie uważać, gdyż mogą być niszczycielskie dla naszych gospodarstw.

Dziki plądrujące sady i ogrody to zjawisko dosyć często spotykane. W poszukiwaniu żywności wparowują na działki siejąc popłoch. W zasadzie wyłącznie ogrodzenia betonowe skutecznie je stopują.

Co można zrobić aby ochronić swój dobytek przed żywiołem jakim są dziki? Oto kilka metod.

Dzik jest dziki, dzik jest zły

Za najlepszy sposób ochrony swojej(go) terenu uznaje się postawienie właściwych urządzeń barierowych. Można spotkać wiele typów zapór. Żeby w sposób porządany postawić się dzikom ogrodzenie musi być mocne.

W związku z tym, powszechnie w obszarach obficie zalesionych stawia się ogrodzenia betonowe. Ich odporność sprawia, że groźne zwierze nie jest w stanie ich staranować. O ile z siatką czy nawet drewnianym płotem dzik jest w stanie sobie poradzić, o tyle ogrodzenia betonowe skutecznie będą blokować jego zakusy.

Na niektórych gospodarstwach spotkać można również ogrodzenia elektryczne. Napięcie elektryczne pozwala odstraszyć intruza i daje gospodarzowi spokojny sen. Jednak stosowanie tego typu ogrodzeń uważane jest za niehumanitarne. W ochronie swojej własności nie chodzi wszak o to by uśmiercić dzika. Wobec tego bardziej ludzkim rozwiązaniem okazują się ogrodzenia betonowe.

Jak się zachować spotykając dzika?

Przy spotkaniu z dzikiem najważniejszą zasadą jest zachowanie spokoju. Niewątpliwie nie jest to łatwe zadanie, ale utrzymanie strachu w ryzach pozwoli nam wyjść z takiego spotkania bez szwanku.

Trzeba unikać gwałtownych ruchów i krzyku. Najlepiej jest obserwować zwierzynę z dystansu – często dziki same decydują się opuścić dany obszar. Huki mogą być pomocne w odstraszaniu zwierzęcia.

Profilaktyka i bezpieczeństwo przede wszystkim – jak zapobiec wizycie dzików w ogrodzie?

Kiedy mieszkamy terytoria, w których występują dziki, warto pomyśleć o odpowiednim ogrodzeniu posesji. Taka(ie) profilaktyka pozwoli nam w przyszłości uniknąć ewentualnych nerwów.

Po pierwsze nie powinniśmy trzymać jedzenia na zewnątrz. Zapachy mogą przyciągać dziki. Wygłodniałe zwierzęta bardzo dobrze potrafią sobie radzić z różnymi przeszkodami.

Kolejną ważną rzeczą są zapory. Jak wspomniano wyżej, ogrodzenia betonowe wydają się w tej sytuacji najbardziej odpowiednie. Są humanitarne, a przy tym skuteczne.

Rozglądając się za tego rodzaju barierą warto porozmawiać z fachowcem. Nie tylko doradzi nam on odpowiedni rodzaj ogrodzenia, ale także je zaprojektuje i pomoże je postawić. Ogrodzenia betonowe mają wytrzymałość, która pozwala im trwać latami.