Jaki klimatyzator najlepiej wybrać do domu lub mieszkania?

Gorące dni w Polsce często są trudne do wytrzymania. Wiele osób decyduje się kupić klimatyzator, chcąc choć w niewielkim stopniu odpocząć od wysokimi temperaturami. Generalnie klimat w naszym kraju nie jest wybitnie gorący, ale upały nie są wyjątkowym zjawiskiem. Klimatyzator w takie dni może bardzo ułatwić codzienne funkcjonowanie nie tylko obniżając temperaturę, ale także zmniejszają wilgotność. Instalacja klimatyzacji w domu stało się zjawiskiem tak powszechnym, że koszty urządzeń znacznie spadły, dzięki czemu coraz więcej ludzi może sobie na nie pozwolić. Czy warto rozważyć zakup klimatyzatora do domu? Jaki najlepiej kupić? Czy klimatyzacja w domu nie jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka?

Najważniejsze informacje o klimatyzatorach 

Niezależnie od rodzaju klimatyzatora lub miejsca instalacji, jego zadanie jest jednakowe – zmniejszyć temperaturę powietrza i wilgotność. Wbrew pozorom działanie klimatyzacji jest stosunkowo nieskomplikowanym procesem. Powietrze jest pobierane z pomieszczenia przez czynnik chłodniczy i pod postacią pary transportowane do sprężarki. Celem sprężarki jest podniesienie jego temperatury i ciśnienia, a później w skraplaczu oddaje ciepło. Następnym etapem jest przedostanie się czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny, gdzie gwałtownie spada temperatura. Generalnie można uznać, że zasada jego działania jest lodówki. Część urządzeń ma funkcję, która umożliwia na odwrócenie procesu, przez co w zimniejsze dni można ogrzewać pomieszczenia przy użyciu tego samego urządzenia. 

Korzysci

Przed decyzją o zamontowaniu klimatyzatora trzeba przeanalizować wszelkie wady i zalety. Wiele ludzi uważa, że klimatyzacja zduńska wola posiada obecnie więcej plusów niż wad. Najważniejsze z nich to:

 • Komfort termiczny – jest to podstawowe i najistotniejsze zadanie klimatyzatora, czyli utrzymanie umiarkowanej temperatury powietrza. Poza termoregulacją klimatyzator reguluje również wilgotność. Warto pamiętać, że duże temperatury i przesadna wilgotność są niebezpieczne dla osób z chorobami kardiologicznymi czy układu oddechowego. Wiele nowoczesnych klimatyzatorów jest w pełni zautomatyzowana, a więc samodzielnie kontroluje wcześniej ustawione parametry.
 • Poprawa jakości powietrza – ważną kwestią jest to, że klimatyzatory umożliwiają stały dopływ powietrza z zewnątrz, dzięki czemu ograniczona jest liczba drobnoustrojów w pomieszczeniu. Część modeli wyposażona została także w filtry powietrza, które dbają o jak najlepszą jego jakość. Jest to parametr istotny szczególnie dla alergików czy astmatyków.
 • Jonizacja powietrza – jest to dodatkowa opcja, którą posiadają tylko niektóre klimatyzatory. Jonizacja powietrza może znacząco poprawić stan zdrowia.

Wady montażu klimatyzatora w domu

Oczywiście klimatyzator, jak i większość urządzeń oprócz korzyści ma również pewne minusy. Wiele osób niepotrzebnie martwi się o zagrzybienie urządzenia, które będzie rozsiewać szkodliwe zarodniki w domu. Nie jest to do końca prawdą, jeśli właściciel klimatyzatora okresowo dba o jego czyszczenie i serwis. Wśród minusów klimatyzatora można wymienić:

 • Cena – klimatyzator od jakiegoś czasu stał się o wiele tańszy, ale mimo to nie jest to mały wydatek. Również koszty montażu są stosunkowo wysokie.
 • Czyszczenie – aby klimatyzator nie miał niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie trzeba regularnie zlecać jego czyszczenie przez specjalistyczny serwis. Ważne są także jego przeglądy, aby długo i bezproblemowo funkcjonował.
 • Miejsce – jedną z wad klimatyzatora jest to, że zajmuje on stosunkowo sporo miejsca. Jest to pewien kłopot zarówno jeśli chodzi o klimatyzator montowany na ścianie, jak i przenośny.

Klimatyzator – jakie są rodzaje?

Na rynku w ofercie jest dużo odmian klimatyzatorów. Możemy podzielić je na kilka rodzajów:

 • Klimatyzator typu split – jest to zdecydowanie najpopularniejszy klimatyzator. Składa się on z dwóch składników: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ich popularność wynika z tego, że są wydajne i ciche. Wymagają one również stosunkowo niewiele miejsca na instalację.
 • Klimatyzator w wersji multisplit – są to klimatyzatory, które mają jedną jednostkę zewnętrzną, do której można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych. Pozwala to na obsługę wielu pomieszczeń przez jeden system.
 • Klimatyzator przenośny – jak sama nazwa sugeruje nie jest to urządzenie permamentnie zamocowane do ściany. Można dowolnie go przemieszczać – zazwyczaj taki klimatyzator posiada kółka. Minusem takiego rozwiązania jest to, że urządzenie to jest mniej wydajne niż typu split.
 • Klimatyzator kasetonowy – rozwiązanie najczęściej instalowane w biurach. Jednostka wewnętrzna wbudowana jest w suficie podwieszanym.
 • Klimatyzator kanałowy – zaletą tego rozwiązania jest staranne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Jedno urządzenie może obsługiwać kilka pomieszczeń przy użyciu.
 • Klimatyzator okienny – jest to dosyć stara odmiana klimatyzatora, która rzadko pojawia się na rynku. Jak sama nazwa sugeruje montowane są w oknie, niestety minusem jest duży hałas. 

Wybór klimatyzatora jest zależny od wielu czynników. Warto rozważyć powierzchnię, liczbę pomieszczeń, a także środki jakimi dysponujemy. Oczywiście warto rozważyć także posiadanie odpowiedniego miejsca na instalację. Ważnym czynnikiem są również ewentualne dodatkowe funkcje urządzenia jak np. jonizacja powietrza, czy wbudowane filtry powietrza. Na rynku jest szeroki asortyment klimatyzatorów również takich dostosowanych do dużych pomieszczeń biurowych. Jeśli nie jesteśmy pewni zakupu takiego urządzenia, warto przemyśleć wypożyczenie klimatyzatora przenośnego, aby przekonać się czy jest to rozwiązanie dla nas.