Jakich błędów nie popełniać przy układaniu podłogi?

Remont generalny domu zazwyczaj obejmuje wymianę podłóg. W takiej samej sytuacji są właściciele mieszkań od dewelopera lub świeżo wybudowanych domków jednorodzinnych. Wybór odpowiedniego rodzaju posadzki, a kolejno idealne ułożenie jej nie jest wcale takim prostym zadaniem jak się wydaje. Na co powinno się spojrzeć przed ułożeniem podłóg, jaki ich rodzaj wybrać i czy warto zatrudnić do tego specjalistów?

Przygotuj odpowiednio podłoże

Najważniejszym komponentem przygotowywania podłoża przed układaniem podłóg jest profesjonalne sprawdzenie czy jest ono równiuteńkie. Jeśli chcemy kłaść podłogę z drewna to możliwe są jedynie 2 mm nierówności na długości 2 m. Takie różnice będziemy mogli zlikwidować podczas układania. Jeśli podczas zbierania miary dostrzeżemy większe nierówności to poprawienie posadzki na tym etapie będzie niezbędne. Idealnie sprawdzają się w takiej sytuacji masy samopoziomujące, które mają prawidłowe właściwości i wskaźniki.

Jeśli podłoże jest wyrównane to w następnej kolejności musimy zweryfikować jego wytrzymałość. Jeżeli parametry wytrzymałościowe wyjdą zbyt małe to trzeba zastosować wzmocnienie w postaci preparatów gruntujących. Trzeba je zawsze dostosować do aktualnej jakości podłoża.

W dodatku powinno się skontrolować wilgotność i potencjalne pęknięcia podłoża. Zanim rozpocznie się układanie podłogi drewnianej potrzebne jest wyszlifowanie podłoża.

Jak wybrać odpowiednie panele?

Zmieniając podłogę w mieszkaniu będziemy musieli wybrać pomiędzy podłogą drewnianą, a panelami. Wybór paneli nie jest prostą sprawą, dlatego że w sklepach wciąż pojawiają się nowe modele. Panele bywają poddawane obróbce technicznej, szczotkowane a także wybielane i każda z tych procedur sprawia, że prezentują się inaczej i mają przeróżne barwy i odcienie.

Kupując panele trzeba zwrócić uwagę na klasę ścieralności – im większa cyfra tym atrakcyjniejsza odporność na uszkodzenia. Nie znaczy to mimo wszystko, że do domu musimy kupować najlepszej klasy panele – zazwyczaj wystarczające będą klasy AC3 i AC4.

Następna istotna kwestia to niepodatność na odkształcenia – jeśli planujemy chodzić po nich w wysokich obcasach, lub montować je w wilgotnych pomieszczeniach, to dobrze będzie kupić panele z lepszą jakościowo płytą HDF, która jest w rdzeniu.

Jeśli nasze panele spełnią wszystkie te wymagania, a dodatkowo będą odporne na działanie promieni UV, a lakier do paznokci wyczyścimy bez zostawiania ani jednego śladu, to znaczy, że kupiliśmy podłogę dobrą jakościową.

Jakich błędów uniknąć podczas zatrudniania specjalistów

Najmniej pożądana sytuacja jest wtedy, kiedy wybraliśmy piękne panele podłogowe jednak w trakcie montowania ich w mieszkaniu, pominęliśmy coś i zmarnowaliśmy całą robotę. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacji powinno się zatrudnić do tego specjalistów. Najważniejsze jest wyszukanie sprawdzonej firmy, której będziemy pewni. Możemy znaleźć ją z pewnością w Gdańsku. Zanim zatrudnimy ekipę remontową to zweryfikujmy ich kwalifikacje i opinie poprzednich klientów. Możemy się również dopytać fachowców jakich używają środków chemicznych do wyłożenia paneli. Identycznie dopytajmy się o lakier – całkowicie inny zostanie użyty przy drewnie surowym, a inny przy lakierowanym.

Możemy także spytać się o ich procedury – wiedzmy, że przed ułożeniem podłogi to należałoby zmierzyć zawilgocenie posadzki. Nie wiedząc tego może nam ona spuchnąć i powykręcać się. Podobna sytuacja jest wtedy kiedy specjalista położy ją za blisko ściany – wtedy zdarza się, że pęka.

Pamiętajcie, że profesjonalna firma do układania podłogi jest równoznaczna z dobrą trwałością tego podłoża. Zdecydowanie poszukajcie takiej w Gdańsku.

Źródło: Dom i Styl – podłogi w Gdańsku