Koszty związane z założeniem fotowoltaiki – poradnik

Fotowoltaika w Polsce staje się coraz bardziej popularna, co roku dziesiątki tysięcy polaków decyduje się na ten sposób podczas projektowania własnego domu. Jeszcze kilka lat temu było to rozwiązanie zarezerwowane dla bogaczy, obecnie można zauważyć panele fotowoltaiczne niemal na każdym budynku mieszkalnym. Wielka moda na fotowoltaikę trwa i nic nie zapowiada jej końca, a odnawialne źródła energii to fakt a nie wizja przyszłości. Podwyżki kosztów prądu ,a także coraz bardziej przystępne cenowo źródła energii odnawialnej efektywnie przekonują klientów do kupna fotowoltaiki. Dziś zobaczymy ile naprawdę kosztuje fotowoltaika. Jaki jest powód tego, iż panele fotowoltaiczne tak szybko zyskują na popularności? Jakie są koszty ich założenia? Jak oszczędzić decydując się na fotowoltaikę? Na te zagadnienia znajdziesz odpowiedzi w tym tekście.

Dlaczego ceny fotowoltaiki są coraz niższe?

Na to składa się wiele czynników. do obniżenia cen fotowoltaiki przyczynia się rozwój technologiczny. Technologia fotowoltaiczna jak każdy inny rodzaj ciągle się rozwija, co daje możliwość na wytwarzanie tańszych i wydajniejszych paneli fotowoltaicznych. 

Oprócz tego na rynku możemy zauważyć znacznie większą rywalizację. Powstaje dużo więcej przedsiębiorstw zajmujących się fotowoltaiką, aby pozyskać klientów stale ścigają się ze sobą proponując coraz niższe ceny za produkty i usługi. 

Następnym aspektem są liczne dotacje, jakie możesz otrzymać inwestując w fotowoltaikę. Jednym z takich działań jest program Mój prąd, umożliwia on otrzymanie dopłaty do zakupu paneli fotowoltaicznych. Program zapewnia nawet do 5000 zł bezzwrotnej dotacji na panele.

Ile kosztuje położenie paneli fotowoltaicznych?

Cena instalacji paneli fotowoltaicznych w tym momencie waha się między 20 000 – 26 000 zł za około 5 kWh. Ceny bardzo dynamicznie się zmieniają, ale na ich poziom oddziałuje przede wszystkim ilość i klasa osobnych komponentów.

Żebby ocenić cenę instalacji fotowoltaiki dla budynku rodzinnego kluczowym aspektem jest wybranie mocy instalacji. Powinno się wybrać inwestycję w metodę która w całości pokryje roczne zużycie energetyczne Twojego domu. Średnio wynosi ono około 4000 kWh. Kiedy weźmiesz pod uwagę potencjalne utraty energii, które mogą pojawić się w czasie użytkowania odpowiednim będzie system o mocy 5 kWh. 

Powinieneś wziąć również pod uwagę technologię w jakiej zrobione są indywidualne elementy, która wpływa na ich cenę. Technologie dostępne na rynku to przede wszystkim konstrukcje polikrystaliczne, monokrystaliczne jak też amorficzne. W trakcie wyboru przyjrzyj się okresowi gwarancji jaki obiecuje firma oraz wydajność elementów. Sprawdź też dokładnie rodzaj inwertera oraz mikroinwerterów.

Jak wpłynąć na wydajność paneli fotowoltaicznych?

By utrzymać optymalną wydajność paneli fotowoltaicznych podczas montowania powinno się pamiętać o paru zasadach które wpłyną na ich działanie:

Panele fotowoltaiczne muszą być zwrócone w kierunku południowym, w ten sposób będą w stanie uzyskać najlepszą wydajność a także wykorzystać maksymalnie moment gdy słońce oświetla je najmocniej. Jeżeli jest to niemożliwe, zamontuj panele na zachód lub wschód.

Panele słoneczne osiągają najlepsze działanie gdy kąt ich nachylenia wynosi około 45 stopni. Dotyczy to zarówno paneli instalowanych na ziemi jak i tych na dachu.

Miej w pamięci to, aby miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej było zupełnie niezacienione, uchroni cię to przed stratą ich wydajności.

Wpis na podstawie informacji ze strony: https://ekover.pl/fotowoltaika-bydgoszcz/