Kotły na biomasę- czym się cechują?

Polska jest z pewnością krajem zasobnym w duże złoża węgla. Jest to przyczyna dla której nadal jest to najpowszechniejsza metoda ogrzewania budynków. Niestety, na dłuższą metę nie jest to zbyt przyjazne rozwiązanie dla środowiska naturalnego. Należy więc pomyśleć się nad alternatywnymi metodami, które nie wpłyną negatywnie na jakość powietrza. Jednym z takich rozwiązań coraz bardziej popularnych w ostatnich latach są kotły na biomasę. W takich kotłach spala się pellet, czyli odpad z roślin, który wydziela niewielką ilość zanieczyszczeń. Czy opłaca się zainwestować w ten ogrzewania? Czym dokładnie jest pellet i jak jest produkowany?

Źródło:Domusa – kotły na biomasę

Z czego powstaje jest pellet?

Ciepło uzyskiwane w kotłach na biomasę powstaje dzięki paleniu pelletu. Czym on tak właściwie jest? Najpowszechniejszym pelletem jest zrobiony z drewna, ale powstało kilka odmian tego paliwa. Jest to granulat długi na kilka milimetrów, który powstaje w wyniku sprasowania z użyciem wysokiego ciśnienia. W czasie jego produkcji pozbawiany jest on w dużej mierze wilgoci, która mogłaby utrudnić jego palenie się. Dlatego jest to surowiec, który szybko i efektywnie się spala. Wyróżniamy następujące odmiany pelletu:

  • Pellet drzewny,
  • Pellet słonecznikowy,
  • Pellet zbożowy,
  • Pellet wyprodukowany z trawy.

Warto wspomnieć, że każdy pellet posiada odpowiednią klasę, która mówi nam o jego jakości, a także efektywności. Do kotłów zupełnie zautomatyzowanych poleca się pellet najlepszej klasy- A1. W mniejszych kotłach wyposażonych w podajnik automatyczny poleca się pellet A2 trochę niższej jakości. W przemyśle natomiast wykorzystuje się pellet bez klasy.  Co więcej pellet dedykowany do spalania przemysłowego wzbogacony jest w pewną substancję, która odpowiada za spiekanie żaru. 

Dlaczego warto zainwestować w kotły na biomasę?

Poza podstawową zaletą jaką jest dbałość o środowisko, ogrzewanie za pomocą biomasy ma wiele korzyści. Ponadto, odpady powstałe w efekcie spalania pelletu są cennym nawozem pozwaljącym na użyźnienie ziemii. Biomasa jest paliwem, które bardzo sprawnie się rozpala, dlatego w krótkim czasie uzyskuje się wysoką temperaturę, w przeciwieństwie do zwykłego drewna, przy którym ten proces jest znacznie dłuższy. Pellet łatwo się przechowuje, poza tym nie brudzi ona tak jak ma to miejsce w przypadku drewna. Następną korzyścią jaką daje ten rodzaj ogrzewania jest wygoda. Kotły na pellet są prawie bezobsługowe, a część z nich jest zupełnie automatyczna. Najnowsze kotły samodzielnie dozują ilość biomasy, rozpalenie a nawet ugaszenie. W takiej sytuacji uzupełnianie biomasy może mieć miejsce nawet raz na tydzień. 

Jakie są rodzaje kotłów na biomasę?

Obecnie produkuje się coraz więcej kotłów na biomasę, pozwalające użytkownikom maksymalną wygodę codziennego użytkowania. W chwili obecnej można znaleźć następujące typy:
  • Kocioł na biomasę z górnym spalaniem– jest to wyjątkowo ekonomiczna opcja dla osób nie mogących pozwolić sobie na droższe kotły. Ich wadą jest to, że wymagają ręcznej obsługi. W tego typu kotłach spalane jest całe paliwo, które jest na ruszcie.
  • Kocioł na biomasę z dolnym spalaniem – tego typu kocioł jest znacznie bezpieczniejszy od poprzednika, poza tym jest efektywniejszy. W tym modelu spaliny są od razu transportowane do specjalnego kanału. Tutaj również nie dochodzi do niezamierzonego zgaszenia.
  • Kocioł parowy na biomasę – są to jedne z najnowszych kotłów, w pełni zautomatyzowanych, przez co są bardzo komfortowe w użytkowaniu. W tych modelach znajdują się są ruchome ruszty oraz podajniki zautomatyzowane. Część kotłów samodzielnie usuwa popiół i spaliny. 
  • Kocioł fluidalny na biomasę– jest to typ kotła parowego. Ten typ jest przeznaczony głównie do produkcji gorącej wody. Metoda jego działania polega na wywołaniu procesu fluidyzacji, przez co emisja gazów cieplarnianych jest minimalna. Na rynku są są kotły atmosferyczne, a także ciśnieniowe. 

Oczywiście wybór właściwego kotła zależy od zasobności naszego portfela, a także budynku jaki chcemy ogrzać. Przed zakupem należy obliczyć jakie mamy zapotrzebowanie na moc grzewczą, biorąc pod uwagę wielkość budynku a także zastosowanej jego termoizolacji.