Kotły na pelet – co mogą nam zaoferować?

Piece na pelet są bardzo biologicznie nieszkodliwe. Są też niemal bezobsługowe i wydajne. Co więcej powinniśmy wiedzieć o tej metodzie ogrzewania budynku, kto powinien zainteresować się nią i po co w nią inwestować?

Tekst został napisany na podstawie informacji ze strony www firmy Domusa.

Dlaczego kotły na pelet są godne naszej uwagi?

Zainteresować się nimi powinien każdy, dlatego, że ich działanie jest niesamowicie ekologiczne, ale w szczególności domy, do których nie został dostarczony gaz ziemny. Pellet jest jednak atrakcyjniejszym rozwiązaniem niż stosowanie węgla kamiennego.

  • Nie emituje on w żaden sposób gazów cieplarnianych CO2, co jest w gruncie rzeczy niewiarygodnie istotnym argumentem w dzisiejszych czasach, ponieważ walczymy z globalnym ociepleniem.
  • Znaczna część kotłów na pelet osiąga 5 klasę energetyczno-emisyjną.
  • Kolejnym plusem jest niemal całkowite skomputeryzowanie takich pieców. Same się rozpalają, same dawkują paliwo i w razie potrzeby wygaszają się automatycznie. Jedyne co musisz przy nich robić to co parę dni dosypać pellet i posprzątać popiół z niego.
  • Na rynku znajdziemy też piece z nadprogramowym zasobnikiem CWU, dzięki czemu będziemy mogli też ogrzewać wodę.
  • Kotły na pellet są atrakcyjniejsze cenowo przy stosowaniu niż te na olej czy gaz LPG . Ich cena jest porównywalna do tych zasilanych gazem ziemnym, ale tak jak mówiliśmy – jest to rozwiązanie idealne dla gospodarstw, gdzie ten nie jest doprowadzony.

Jak dużo naszej uwagi potrzebuje kocioł na pellet?

Piece na pelet zazwyczaj mają tylko jeden przycisk, który uruchamia całą maszynę. Pozwala to na rozpalenie kotła, włączenie wentylatora i podajnika paliwa jednocześnie.

Kotły na pellet są chyba najbardziej skomputeryzowanymi piecami jakie znajdziemy na rynku. Posiadają system automatycznego podpalania i same porcjują sobie paliwo. Istnieją też piece, którymi można kierować za pomocą aplikacji na telefon. Na skutek tego jedyny obowiązek jaki nas przy nich czeka to wrzucanie pelletu. Częstotliwość wykonywania tego zależy od gabarytów kotła jaki posiadamy – zazwyczaj jest to w granicach 3-5 dni.

Jak wiadomo wcześniej należy poprawnie skonfigurować piec na pellet, tak żeby nie spalał za dużo paliwa lub powietrza. Aspekty te oddziałują na moc i wielkość spalania pieca. Najistotniejszymi ustawieniami, na które trzeba zwrócić uwagę są przede wszystkim temperatura kotła i zasilania instalacji grzewczej i wydajność podajnika paliwa. Jeżeli nie umiemy samodzielnie skonfigurować poprawnie kotła, lub nie wiemy czy na pewno zrobiliśmy to dobrze – poradźmy się specjalisty. Lepiej wydać kilka groszy i mieć pewność, że wszystko działa sprawnie, niż martwić się zbyt dużym spalaniem, niepoprawnym ogrzewaniem domu czy awariami.

Pelet jest niesamowicie wygodny. Zrobiony jest z odpadów po obróbce drewna. Chodzi tu o trociny, wióry i zrębki połączone w nieduże walce oraz kulki. W związku z tym jest o wiele bardziej czysty niż węgiel, z tego powodu kotła nie musisz czyścić zbyt często, a popiół z pelletu jest biodegradowalny. W dodatku, ze względu na jego wielkość i kształt dozowanie jest ekspresowe.

Na co zwrócić uwagę przed kupnem kotła na pellet?

W głównej mierze zwróćmy uwagę na to jak dużo mamy miejsca na postawienie kotła. Kotły różnią się rozmiarami zależnie od mocy, wielkości zbiornika czy też dodatków, jakich do niego chcemy.

Dodatkowo musimy sprawdzić czy nasz komin ma odpowiednie rozmiary. Producenci wymagają minimalnych gabarytów komina. Poza tym niesamowicie istotny jest dostęp do wentylacji wywiewnej i nawiewnej. Kocioł musi mieć nieprzerwany dostęp do świeżego powietrza.

Dosyć istotne jest sprawdzenie jaką gwarancję posiada nasz wypatrzony kocioł i w jakich lokalizacjach na wszelki wypadek są serwisy naprawcze.

Na rynku istnieją kotły tylko na pelet, ale również takie, w których miesza się pellet i ekogroszek. Zwróćmy uwagę jaki piec bierzemy, gdyż palenie ekogroszku w kotle, który nie jest do tego przeznaczony nie koniecznie skończy się dobrze.