Letnie wyzwanie: pokonać owady

Szczególnie irytują w okresie letnim. Insekty mają wtedy najlepszy moment na rozmnażanie się i przy okazji irytowanie ludzi. Brzęczą, gryzą i mało kto je lubi. Potrabią być jak hydra – na miejsce jednego zabitego przylatuje kolejnych pięć. Można spotkać różne metody walki z nimi – od naturalnych do chemicznych rozwiązań. Wykorzystuje się różne lepy i wabiki, w drzwiach i oknach instaluje się moskitiery we Wrocławiu. Wrocław, Białystok czy Praga – problem dotyka niemal wszystkich miejsc na naszej szerokości geograficznej. Jakie są najbardziej skuteczne sposoby radzenia sobie z owadami?

Co zrobić gdy komary nie dają żyć?

Kiedy za oknem jest słonecznie aż chce się żyć. W okresie wiosenno-letnim chętnie spotykamy się z przyjaciółmi w plenerze. Ogródki działkowe, stoliki z parasolkami w knajpach, zalewy – wszystko to tętni życiem. Latu towarzyszy zapach smażonej kiełbasy. Ale nie tylko. Pojawia się wraz z nim często brzęczenie komarów i innych owadów. Są one w stanie popsuć całą radość z takich wydarzeń. Można je jednak zwalczać.

W lecie w sklepach wzrasta zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju spraye, żele czy preparaty, których zadaniem jest odstraszanie komarów i innych owadów. Ludzka krew jest zachęcająca dla tych latających “potworków”. Wiele razy udało się dowieść, że sklepowe preparaty są efektywne. W prawdzie ich zapach nie jest przyjemny, ale ich działanie może zapewnić spokojnie spędzonego grilla czy wypad za miasto.

Istnieją również bardziej naturalne sposoby odstraszania insektów. Owady, a zwłaszcza komary są bowiem bardzo wyczulone na zapachy. W związku z tym wszelkie intensywne zapachy je odrzucają. Mowa o cytrynie, cebuli czy czosnku. Także rośliny doniczkowe czy olejki eteryczne wychodzą zwycięsko ze starć z komarami.

Nierówna walka z owadami – wygraj ją

Otwarte okna i drzwi to podstawa w lecie. Gorąc lejący się z nieba jest trudny do zniesienia w zamkniętych pomieszczeniach. Kłopot w tym, że wraz ze świeżym powietrzem, do naszych mieszkań wpadają również komary i spółka. One również szukaja cienia. Ponadto po zmroku przyciąga je światło i zapach naszej krwi.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z insektami są różnego typu wabiki na owady. Można je kupić w większości sklepów. Zazwyczaj przyciągają one robactwo swoim zapachem, a potem efektywnie uziemiają. Tego typu wabikami są np. lepy – wykorzystuje się je przeważnie do łapania much, jednak sprawdzają się też w przypadku innych owadów.

Rozwiązaniem, które nie pozwala owadom dostawać się do pomieszczeń są moskitiery. Wrocław może posłużyć tu za przykład. Jest to sporych rozmiarów miasto, gdzie występuje stosunkowo wysoki poziom wilgotności powietrza. Są to warunki idealne do rozwoju różnych insektów. Toteż moskitiery ułatwiają życie Wrocławianom. Przynajmniej w domu pozwalają odetchnąć od naprzykrzających się stworzeń.