Międzynarodowe Targi Rolet, Bram i Osłon Przeciwsłonecznych

Międzynarodowe targi rolet i osłon przeciwsłonecznych odbywają się systematycznie co trzy lata w Stuttgarcie. Jest to bardzo ważne wydarzenie w tej branży zrzeszające ponad 1000 wystawców z całego świata. Targi te organizowane są na 10 halach o całkowitej powierzchni 124 000 metrów kwadratowych. Każdą edycję odwiedza ponad 65 000 odwiedzających ze 140 krajów. Wystawcy prezentują najnowsze rozwiązania w dziedzinie markiz, rolet, osłon przeciwsłonecznych, bram, drzwi oraz wiele innych. Warto wiedzieć, że niektórzy producenci czekają z prezentacją swoich najnowszych rozwiązań właśnie na targi w Niemczech. Hale targowe zlokalizowane są w pobliżu lotniska i autostrady, co umożliwia uczestnikom na bezproblemowe dotarcie na miejsce. Sporo firm, które prezentują tam swoje wyroby, to firmy zagraniczne. W 2018 na 1027 wystawców, aż 774 pochodziło spoza Niemiec.

Bogaty program ramowy targów jako gwarancja sukcesu

Rozkład targów zaczyna się od wręczenia nagrody za Innowacyjność. Następnym punktem rozkładu są prezentacje Młodych Talentów, a także R+S Update, Forum Bram i Drzwi, prezentacja Instytutu Techniki Okiennej. Dzięki wsparciu organizacji partnerskiej zorganizowane zostały również warsztaty ES-SO (European Solar Shading Innovation). Należy podkreślić, że plan ramowy urozmaicono o dodatkowe wydarzenia zaadresowane do konkretnych grup docelowych. Na pewno wystawy w Stuttgarcie są okazją do pogłębienia branżowej wiedzy i wymiany doświadczeń ze specjalistami w zakresie rolet okiennych, markiz, czy drzwi. Plan jest starannie zaplanowany, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby rynku. Odwiedzający mogą na żywo poznać nowości w branży, a także przyjrzeć się rozwiązaniom w dziedzinie bezpieczeństwa, komfortu, efektywności energetycznej oraz automatyzacji.

Jakie nowości czekają na odwiedzających targi?

Ubiegła edycja targów miała miejsce w 2018 roku. Zmieniono wówczas miejsce na halach tak, aby dział „Outdoor.Ambiente.Living” miał znacznie więcej przestrzeni wystawienniczej. To właśnie tam hotelarstwo i gastronomia mogły prezentować swoje innowacje, co więcej w Rothausapark miały miejsce ekspozycje wyjątkowe poświęcone zwłaszcza tej branży. Współczesne systemy w branży są na tyle elastyczne, że można je zastosować prawie w każdych stylach architektonicznych, oraz wyróżniają najnowszymi rozwiązaniami technicznymi i szczególnym wzornictwem. Niewątpliwie godny uwagi jest także dział „Smart Home”, na którym miało miejsce dużo wykładów oraz dyskusji. Swoimi doświadczeniami podzielili się m. in. eksperci od rozwiązań antywłamaniowych, architekci oraz nabywcy. Każdego dnia targów zaplanowano inny temat główny jak np.:

  • komfort,
  • ochrona antywłamaniowa,
  • efektywność energetyczna,
  • montaż innowacyjnych rozwiązań.

Dzięki temu każdy z tych tematów mógł być szczegółowo omówiony. Nie zostały pominięte także kwestie sprzedaży innowacyjnych rozwiązań w tej dziedzinie. Na targach w 2018 roku po raz pierwszy odbył się ogólnoświatowy kongres Automatic Doors. Wydarzenie to jest niewątpliwie okazją do wyznaczenia pewnych ścieżek w branży. Przykładem mogą być rolety, które są coraz szybsze, bardziej zautomatyzowane oraz są inteligentne. W chwili obecnej rolety poza zapewnianiem bezpieczeństwa, zwiększają również efektywność energetyczną budynków. Również bramy nie pozostają w tyle pod tym względem. Dzięki wykorzystaniu współczesnych rozwiązań technologicznych w zakresie napędów są także bardziej komfortowe. Bez wątpienia fundamentalnym aspektem w dziedzinie drzwi jest ochrona przeciwpożarowa i bezpieczeństwo przed zadymieniem. W przypadku zabezpieczeń przeciwsłonecznych, to w tym dziale pokazano współczesne wzornictwo w połączeniu z najnowszą techniką. Oczywiście i w tym przypadku nie zapomniano o niezwykle ważnej kwestii jaką jest efektywność energetyczna zarówno jeśli chodzi o osłony zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Polscy producenci na targach 

Targi w Niemczech są na pewno wydarzeniem ogólnoświatowym, z tego powodu nie mogło zabraknąć na nich najważniejszych polskich producentów rolet, drzwi a także markiz. Na targach, które miały miejsce w 2018 roku pojawiła się liczna grupa polskich dziennikarzy, gości czy wystawców. Swoje innowacyjne produkty pokazało wówczas aż 39 polskich firm.

Targi w 2021 roku zostały odwołane

Targi w 2018 roku odniosły znaczący sukces, znacznie przewyższając oczekiwania organizatorów, przede wszystkim dzięki zwiększeniu powierzchni wystawowych. Następna edycja została zaplanowana 3 lata później, czyli w 2021 roku. Niestety, ostatnie targi zostały odwołane przez wzgląd na na pandemię. Najbliższa edycja targów zaplanowana została na początku 2022 roku. Po intensywnych dyskusjach z najistotniejszymi producentami, partnerami targów oraz ze stowarzyszeniami branżowymi podjęto tę decyzję. Mimo wszystko w zaplanowanym terminie odbyła się elektroniczna wersja targów R+T digital. Na potrzeby branży stworzono bezpieczną platformę, która umożliwiła producentom swobodny kontakt online. Dzięki temu możliwa była wymiana doświadczeń między wystawcami i odwiedzającymi.

Wyjazd na targi dla zwiedzających

Targi w Stuttgarcie od dłuższego czasu cieszą się znacznym powodzeniem i zainteresowaniem zwiedzających. Jest to duże wydarzenie dla osób zainteresowanych najnowszymi technologiami w zakresie osłon przeciwsłonecznych, bram, markiz, drzwi i wielu innych. Regularnie co trzy lata wystawcy z całego świata spotykają się, żeby pokazać najnowsze osiągnięcia w branży. Jednakże wyjazd na tego typu wydarzenie może być kłopotliwy, z tego powodu można skorzystać z oferty firm organizujących tego rodzaju wyjazdy. Może z tego skorzystać zarówno odwiedzający, jak i producent. Wówczas można być pewnym, że najdrobniejsze szczegóły wyjazdu będą dobrze zaplanowane od początku do końca. Dzięki temu producent może skupić swoją uwagę na prezentacji wyrobów, a nie na organizowaniem transportu czy noclegu.