Iniekcja ciśnieniowa to jeden z najciekawszych, a także bardzo skutecznych sposobów naprawy budowli. Z pozoru może wydawać się bardzo prosta, ale w istocie jest to skomplikowany system naprawczy wymagający specjalistycznej wiedzy. Stosuje się ją nie tylko do naprawy wad w domach czy bydynkach publicznych, lecz także do reperowania ubytków w mostach.
Przeczytaj, jak wykonywana jest iniekcja budowlana oraz kiedy powinieneś ją zastosować. W tym artykule przybliżymy ci ten jakże interesujący temat.
Tekst powstał posiłkując się informacjami ze strony przedsiębiorstwa Dobre Izolacje – specjalisty w swojej dziedzinie.
Co to jest iniekcja ciśnieniowa?
Iniekcja ciśnieniowa w dużym uproszczeniu to nic innego jak wypełnianie ubytków w murze masą pod ciśnieniem. System naprawczy nazywany iniekcją ciśnieniową pozwala na zapełnienie rys, pęknięć i ubytków w murze, również pozwala na wypełnienie gruntu jak też struktury konstrukcji. Jest to wszechstronny system o powszechnym użyciu wszędzie tam, gdzie pojawiły się wady i błędy budowlane.
Bywa to jednakże dosyć złożony proces do którego potrzeba fachowej ekipy. Przez tak zwane pakery zamontowane w nawierconych otworach wprowadzana jest wyjątkowa mieszanina o recepturze i gęstości dopasowanej do rodzaju uszkodzeń. Napełnia ona nawet małe luki, uszczelniając i wzmacniając konstrukcję. W skład kompozycji używanych do iniekcji ciśnieniowej może wchodzić żywica epoksydowa, mączka krzemianowa a także piasek lub cement. Składniki wybiera się specjalnie w każdym przypadku, by otrzymać największą skuteczność oraz świetny efekt.
Kiedy potrzebna jest iniekcja ciśnieniowa?
Często zdarzającym się kłopotem, do jakiego używa się iniekcję budowlaną, jest zawilgocenie w budynkach. Możliwe jest sporo przyczyn tego problemu, lecz w niemal każdym przypadku iniekcja budowlana może być dobrym rozwiązaniem. Ta procedura jest szczególnie przydatna, kiedy nie mamy chęci czy też nie możemy postawić na inwazyjne rozwiązanie. Iniekcja ciśnieniowa wypełni wszelkie ubytki i pory, izolując strukturę, nie pozwoli wilgoci dojść w głąb murów. Ważne jest, aby dobrać doświadczoną, fachową firmę, która będzie zajmować się realizacją iniekcji budowlanej. W żadnym wypadku nie powinno się wykonywać iniekcji samemu bez żadnego doświadczenia. Specjaliści umieją wybrać rodzaj mieszanki a także pakerów zależnie od danego przypadku. Mimo iż iniekcja ciśnieniowa wygląda na łatwy system, bardzo łatwo o fuszerkę ,kiedy nie posiadamy wystarczającej wiedzy.