Fotowoltaika – czyli co to są panele słoneczne?
Instalacja fotowoltaiczna pozwala na konwersję energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Za jej sprawą zyskujemy bezpłatny prąd przykładając się do ochrony naszej planety. Można go wykorzystywać na bieżąco do ogrzewania wody oraz budynku, magazynować, oraz sprzedawać. Własna elektrownia fotowoltaiczna uniezależnia od podwyżek cen prądu i sytuacji na rynku energetycznym. Fotowoltaika nie jest powiązana z niszczeniem ekosystemu, toteż jest to wyjście w pełni ekologiczne, dające gwarancję braku emisji szkodliwego dwutlenku węgla.
Profesjonalny montaż fotowoltaiki z reguły robiony jest zgodnie z aktualnymi wymaganiami technicznymi, kryteriami podłączenia a także dokumentacją techniczną. Zanim przystąpimy do zamówienia paneli fotowoltaicznych warto zlecić audyt fotowoltaiczny. W trakcie badania fotowoltaicznego należy:
- wyliczyć zapotrzebowanie na prąd i zgodnie z tym dobierać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej,
- rozważyć perspektywy montażu,
- ocenić stopień zacienienia dachu ewentualnie gruntu.
Słoneczna energia fotowoltaiczna jest znakomitym źródłem energii odnawialnej i jest mnĻstwo argumentów, dla których opłaca się zacząć czerpać z dobrodziejstw, jakie ona niesie. Panele fotowoltaiczne stały się proste w konserwacji a także będą działać przez dłuższy czas.
Aktualnie w kraju jesteśmy w stanie zaobserwować boom na fotowoltaikę, zwłaszcza w takich województwach jak: Kujawsko-Pomorskie, Małopolskie czy Mazowieckie oraz w miejscowościach takich jak Warszawa, Kraków czy Grudziądz.
Na fotowoltaikę w Grudziądzu można otrzymać dofinansowanie przeznaczone dla ochrony środowiska. Nieustannie mówi się o degradacji środowiska, dlatego fotowoltaika cieszy się dużym uznaniem władz państwowych. Grudziądz rok do roku ma do zaoferowania dotacje na fotowoltaikę z pieniędzy lokalnych. Dzięki dofinansowaniom instalacja może zwrócić się o wiele szybciej a także możliwości montażu paneli mamy coraz więcej.
Gdzie montowane są panele fotowoltaiczne?
Zostaliśmy przyzwyczajeni do typowego wyglądu farm fotowoltaicznych. Rzędy modułów fotowoltaicznych ułożone w liniowy sposób zerkają w słońce, niekiedy śledząc jego położenie. Tego rodzaju uporządkowane instalacje montowane są na gruncie lub na pokryciach dachowych. nierzadko instalacjom fotowoltaicznym wytyka się psucie wyglądu terenu a także rażącą przemianę bryły nieruchomości. A co, jeśli panele fotowoltaiczne jesteśmy w stanie spożytkować jako fragment pasujący do okolicy?
W Chinach powstała ogromna farma fotowoltaiczna składająca się z tysięcy paneli pokrywających wierzchołki i kotliny gór Taihang. W pierwszej kolejności można odnieść wrażenie, że spoglądamy na przeszkloną ścianę któregoś z nowoczesnych drapaczy chmur. Kilka chwil później wiemy już, że to odczucie jest złudne. Władze Chin zainstalowały w regionie panele fotowoltaiczne będące w stanie wytworzyć aż 321 megawatów energii rocznie. Docelowo farma słoneczna zredukuje wytwarzanie dwutlenku węgla o 251 000 ton rocznie.
Także w Chinach zbudowana została farma, która swoim kształtem przypomina olbrzymią pandę. Władze Chin planują budowę 100 takich farm na terenie całego kraju, bo to naturalnie panda kojarzy nam się najmocniej z tą częścią świata.
Amerykańskie supermarkety które należą do sieci Target instalują panele w formie swojego logo. Identyczne rozwiązanie stosuje kosmiczna firma Elona Muska SpaceX. Jej logo został ułożony na dachu centrali w Kalifornii. Tak samo w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie często pokrycia dachowe kościołów posiadają panele fotowoltaiczne które ułożono w niezwykle oryginalny sposób, a dokładnie tak, by tworzył się z nich krzyż. Takich przykładów z całego świata można mnożyć bez ograniczeń a wyłącznym ograniczeniem podczas montażu paneli jest nasza wyobraźnia.
W kraju od jakiegoś czasu dodatkowym rozwiązaniem na montaż paneli stały się pływające farmy fotowoltaiczne. Wprawdzie w Polsce dopiero zaczynają się rozwijać, ale na świecie powstają już od kilkunastu lat. Przyrost pływających farm fotowoltaicznych przyspiesza, zatem w naszym kraju też będzie ich przybywać.
Pływająca fotowoltaika jest wydajniejsza, dlatego że pozwala eliminować lub ograniczyć zacienienie a także liczbę brudów opadających na panele. Natomiast woda obniża temperaturę otoczenia, co przekłada się na pracę paneli z wyższą wydajnością. Również modułowy sposób montażu – przy pomocy pływaków zaczepionych do dna – daje łatwiejszą realizację projektu aniżeli w sytuacji lądowych farm fotowoltaicznych.