Nowe mieszkanie? – O tym nie zapomnij montując instalację elektryczną!

Jeśli sami świadomie nie zaprojektujemy umiejscowienia gniazdek i rozmieszczeniem lamp to deweloper zrobi nam ich minimalną ilość. Następnie sprawi to, że w większości pomieszczeń będziemy mieli przynajmniej parę przedłużaczy, które ciężko będzie schować albo ładnie zharmonizować z umeblowaniem. W dodatku zdarza się, że w mieszkaniu może być zwyczajnie ciemnica i trudno będzie taką sytuację naprawić większą lampą. O czym warto więc pamiętać przy planowaniu instalacji elektrycznej i czego nie powinno się robić?

O czym pamiętać kiedy ustalamy miejsce gniazdek w domu?

Na tym etapie dobrze mieć już wstępny plan mieszkania. Powinniśmy zaplanować, w którym miejscu stanie łóżko, kanapa, telewizor, ale też dokładne ulokowanie urządzeń w kuchni. W łazience powinniśmy pomyśleć gdzie stanie pralka oraz zlew, abyśmy byli w stanie spokojnie naładować szczoteczkę elektryczną lub prostownicę do włosów. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że gniazdka w łazience najlepiej aby były zasłonięte, aby pozostać bez styczności z wodą. Instalacja elektryczna w tego typu pomieszczeniach jest niezmiernie istotna.

Przeważnie deweloper samodzielnie nie zaplanuje zbyt wiele gniazdek w pokojach typu sypialnia lub pokój dziecięcy więc musimy sami zaplanować, w którym miejscu postawimy łóżko i zaplanować gniazdka z obu stron. 

Taka sama sytuacja będzie w kwestii salonu – jeżeli planujemy powiesić telewizor na ścianie, a nie postawić na komodzie, to zaplanujmy montaż gniazdka nie 30cm, tylko metr nad ziemią, dodatkowo ulokujmy jedno w okolicach kanapy, żeby móc włączyć stojącą lampę lub ładowarkę do telefonu. Fachowcy z Gdańska, tacy jak np. BPEGD – biuro projektów elektrycznych na pewno z chęcią pomogą nam przy zaprojektowaniu instalacji elektrycznej.

Gniazdka w kuchni – praktyczność i bezpieczeństwo ponad wszystko

Kuchnia jest najtrudniejszym pomieszczeniem do zaplanowania instalacji elektrycznej. Lodówka, zmywarka, piekarnik albo kuchenka elektryczna lub indukcyjna powinny mieć z reguły oddzielne gniazdka. Powinniśmy zaprojektować je w takich miejscach i na odpowiednich wysokościach, tak aby urządzenia te nie musiały za bardzo odstawać od ściany i żeby nie bać się, że kabel nie starczy.

Oprócz nich w kuchni znajduje się ogromna ilość innych sprzętów. Nawet jeśli blender czy mikser mamy możliwość każdorazowo wyłączyć z prądu, o tyle czajnik lub ekspres do kawy najczęściej jest podłączony do gniazdek bez przerwy. Tak samo wygląda sprawa z mikrofalą i okapem. W kuchni fajnie byłoby więc zamontować dużo gniazdek – wspaniale, aby znajdowały się nad blatem, tak aby korzystanie z nich było przede wszystkim komfortowe.

Jakich błędów nie popełnić w trakcie planowania oświetlenia?

Oświetlenie, które początkowo chce zrobić developer jest też niewielkie. Jeśli nie nie mamy ochoty na kucie ścian w celu wprowadzenia zmian w instalacji elektrycznej, warto naprzód zaplanować gdzie i jak dużo lamp będziemy potrzebować. Jeśli w sypialni nie chcemy mieć lampek nocnych, tylko kinkiety – to jest odpowiedni moment na wcielenia tej modyfikacji w projekcie domu. Podobnie jest przy lampach łazienkowych – deweloper zazwyczaj zaplanuje jedną lampę nad lustrem, jeżeli chcielibyśmy dwie, po każdej stronie lustra – musimy też ująć to w projekcie instalacji elektrycznej. Zdarza się, że nie podoba nam się za ciemna kuchnia – tutaj również nic nie stoi na przeszkodzie żeby ulokować dwie lampy – jedną nad blatem i drugą nad stołem, przy którym jemy.

Jeśli znajdziecie sprawdzonych fachowców to na pewno zajmą się profesjonalnym zaprojektowaniem oświetlenia – tych z pewnością znajdziecie w Gdańsku.