Ogrzewanie domu – co to pellet i ekogroszek?

Większość osób mieszkających w domkach jednorodzinnych korzysta z pieców ogrzewanych różnorodnymi typami paliw opałowych. Na polskim rynku znajduje się ich bardzo dużo, więc osobom nie interesującym się tym tematem może być trudno wybrać coś dla siebie. Pomimo, iż obszerny wybór na początku wydaje się być problemem, to w rzeczywistości nie jest to tak trudne. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat charakterystyki pelletu i ekogroszku.

Tekst napisany na podstawie informacji z: http://marko24.pl/ekogroszek/.

Czym jest pellet?

Pellet to granulat drobnej wielkości o kształcie walców albo malutkich kulek. Jego wymiary to zwykle 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu waha się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z najbardziej ekologicznych i opłacalnych sposobów na ogrzanie budynku. Jego wartość opałowa jest porównywalna do wartości opałowej drewna – do ich produkcji wykorzystuje się odpady z drewna bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu rozpoczyna się już od około 850zł za tonę.

Jakie są właściwości ekogroszku?

Ekogroszek to typ paliwa stałego pozyskiwany z węgla kamiennego. Aby uzyskać ekogroszek z węgla trzeba go pokruszyć, przesiać, a w następnej kolejności przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w przeciwieństwie do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a także łatwiejszy w obejściu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest niewielki – rozmiar jego ziarenek waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z najwyższych wartości spośród dostępnych rodzajów paliw. Emituje niewielką ilość pyłów, jak i popiołu. Jednakże zanim postawisz na ekogroszek upewnij się, że nie został podrobiony. Ze względu na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane paliwa, które są mieszaniną niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieznanymi domieszkami.

Paliwo opałowe – co wiedzieć, zanim kupisz? Łódzkie i okolice

Warto wiedzieć, że dużo firm produkujących pellet oferuje sprzedaż z dostawą do domu. Z uwagi na to nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu na własną rękę. Pellet będzie dostarczony prosto pod Twój dom. Wobec tego nim zdecydujesz się na kupienie pelletu – sprawdź szczegółowo ofertę danej firmy.