Olejki eteryczne – jak tworzyć zestawy?

Co to są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to lotne związki, pozyskiwane z wielu elementów roślin (jest to zależne od tego, z jaką rośliną mamy do czynienia). Stają się one co roku bardziej znane i dlatego właśnie jest ich na rynku już bardzo dużo. Dla wielu z nas są naturalnym źródłem odporności i zdrowia (w pierwszej kolejności dla naszych górnych dróg oddechowych) a także świetnie sprawdzają się podczas chwili relaksu (głównie dzięki walorom zapachowym). Tak właśnie możemy połączyć przyjemne z pożytecznym.

Jakie zalety przyniesie nam mieszanie olejków eterycznych?

Istnieje dużo sposobów na mieszanie olejków eterycznych ze sobą. W czym nam to pomoże? Poza walorami zapachowymi, które możemy dostosować do siebie, jest jeszcze jeden plus – wzmocnienie działania aromaterapii. Taki efekt uzyskamy gdy połączymy między sobą oleje o identycznych albo bardzo podobnych właściwościach. Dużo oczywiście zależy od tego, jaki efekt nas interesuje i na czym nam najbardziej zależy. Odpowiednie dobranie olejków do osobistych preferencji da nam możliwość czerpania garściami z dobroci, jakie mają w sobie. Możemy też kupić zestawy olejków eterycznych.

Jaką metodą łączyć olejki eteryczne?

W zależności od tego, co chcemy „wycisnąć” z naszych olejków eterycznych na takim ich zmieszaniu powinniśmy się skupić. Przed połączeniem ze sobą różnorodnych olejków należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach, które pomogą nam dobrze łączyć ze sobą różnorodne warianty olejków:

 • Najlepiej będzie, jeśli olejki będziemy łączyć w ich grupach gatunkowych; np. cytrusy z cytrusami).
 • Na początku swojej przygody z olejkami eterycznymi nie dajmy się porwać za bardzo – bezpieczniej będzie, jeśli rozpoczniemy od niewielkiej ilości składników, np. od 1 do 5-6 olejków, tak, aby nabrać wprawy w odpowiednim ich łączeniu.
 • Jeśli mamy potrzebę użyćolejków w zakresie leczniczym o tym, by dobrać je w taki sposób, by ich właściwości się wzajemnie uzupełniały.
 • W momencie gdy pragniemy stworzyć, trwalszy i różnorodny zapach pamiętajmy o łączeniu olejków tak, by współgrały ze sobą pod względem trwałości – bardzo dobrze jest mieszać olejki o krótkim okresie utrzymywania z tymi, utrzymującymi się dłużej.

Najciekawsze sposoby łączenia olejków eterycznych

Wiele osóbkoncentruje się na tym, jakie olejki eteryczne najlepiej się ze sobą łączą. Skupmy się, w takim razie na najbardziej popularnych, cenionych i skutecznych połączeniach. Do tego grona zaliczamy:

 • Cyprys – bergamota + drewno cedrowe + cytryna + jałowiec + kardamon + lawenda, majeranek + mandarynka + pomarańcza,
 • Lawenda – bazylia + bergamotka + cedr + cyprys + cytryna + eukaliptus + grejpfrut, drzewo herbaciane + kardamon + trawa cytrynowa + limeta + majeranek + mięta pieprzowa + kwiat pomarańczy oraz sama pomarańcza.
 • Limeta – bazylia + olejki cytrusowe + gałka muszkatołowa + lawenda + kwiat pomarańczy.
 • Mandarynka – bergamota i inne olejki cytrusowe + cynamon + gałka muszkatołowa + jałowiec + lawenda + geranium + szałwia muszkatołowa.
 • Melisa – olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + majeranek + geranium + rozmaryn + róża + rumianek + tymianek.
 • Różane drzewo – wszystkie olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + paczuli + kwiat pomarańczy + róża + sandałowiec.
 • Rumianek – bazylia + bergamotka + jaśmin + lawenda + majeranek + róża + szałwia muszkatołowa.
 • Sandałowiec – bergamota + cedr, jaśmin + lawenda, paczuli + drzewo różane.
 • Sosna – cedr + cytryna + eukaliptus + drzewo herbaciane + jałowiec, lawenda + mięta pieprzowa + rozmaryn.

Wszystkie z wyżej wymienionych połączeń jest popularne oraz rekomendowane.Należy dobrać aromaty oraz wszystkie mieszaniny do indywidualnych upodobań. To pozwoli nam poznać najwięcej satysfakcji i zalety korzystania z olejków eterycznych. Nie zapomnijmy, iż ważna w procesie kupna i mieszania olejków jest nasza przyjemność.