PIT 36 i PIT 37 – który PIT, kiedy rozliczyć?

W natężeniu dynamicznych zmian, czasem ciężko jest się odnaleźć w obowiązujących przepisach. By nie popełnić błędów warto zlecić wykonanie tego rodzaju usług profesjonalistom. Księgowa Pruszcz Gdański bez problemu będzie w stanie pomóc nam w wybraniu najlepszej drogi do rozliczenia z Fiskusem.

Księgowość Pruszcz Gdański to nie tylko dbałość o należyty przebieg procesu. To również reprezentowanie naszych spraw przed instytucjami. Warto zatem znać podstawowe pojęcia, z którymi można udać się do zawodowców.

Kto rozlicza się z wykorzystaniem PITu 36

Metoda rozliczenia oraz źródła, z których uzyskane zostały dochody determinuje, z którego formularza powinniśmy skorzystać – w przypadku wątpliwości księgowa Pruszcz Gdański pomoże nam wybrać.

PIT 36 przeznaczony jest dla podatników, którzy uzyskiwali zyski samodzielnie. Innymi słowy – prowadzili swoją prywatną działalność gospodarczą bez pośredników.

Również osoby, które czerpały przychody z tytułu handlu bądź różnych form najmu nieruchomości i obiektów mieszkalnych są zobowiązane do złożenia formularza PIT 36.

Kolejną grupą, która do rozliczania stosuje formularz PIT 36 są Polacy pracujący za granicą. Dochód uzyskany w innych krajach niejednokrotnie jest pobierany już w danym miejscu. Jeśli jednak w sposobach rozliczania w danych krajach są różnice, wtedy należy dopłacić różnicę. Księgowość Pruszcz Gdański – to jedno z miejsc, gdzie powinniśmy się udać w celu rozwiązania wszelkich nieścisłości.

Także zarobki generowane z innych źródeł wywołują potrzebę wykorzystania właściwego formularza. Wszelkie reguły są jasno przedstawione w ustawie. Wobec tego księgowa Pruszcz Gdański nie powinna mieć kłopotów z interpretacją dokumentów.

Czym jest PIT 37?

Najczęściej stosowanym do okresowych rozliczeń formularzem jest PIT 37. Większość osób zatrudnionych na umowie korzysta właśnie z tej formy rozliczeń. Także osoby wykonujące określone zlecenia zobligowane są do korzystania z PIT 37.

Zanim złoży się wniosek w organie podatkowym warto by rzuciła na niego okiem księgowa Pruszcz Gdański.

Formularz PIT 37 przedstawia dochody uzyskiwane z różnych źródeł. Warunkiem jest by zarobek był uzyskany na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Księgowość Pruszcz Gdański za pomocą tego PITu wykazuje przychody związane ze stosunkiem pracy – bazując czy to na stałym zatrudnieniu, czy to na pojedynczo świadczonych usługach.

Ponadto PIT 37 zawiera wszelkiego rodzaju renty i emerytury czy wynagrodzenia spółdzielcze.

Co więcej, na takim druku trzeba też uwypuklić wszelkie stypendia czy dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej. Prawa autorskie i prawa majątkowe także należy tu przedstawić.

Czym się różni PIT 36 od PITu 37?

Mimo konkretnych różnic, PIT 36 i PIT 37 mają też sporo podobnych cech. Po pierwsze regulują one opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Ponadto każdy może się przy ich pomocy rozliczyć zarówno indywidualnie, jak i ze współmałżonkiem. Dają też możliwośc korzystania z różnych zniżek i przekazania 1% podatku na organizacje pożytku społecznego.

By mieć pewnośc, że wszystko zostanie zrobione zgodnie ze sztuką warto zlecić rozliczenie specjalistom, których branżą jest księgowość Pruszcz Gdański.