Pompa ciepła – jak dostać dotację w województwie pomorskim?

Przez wzgląd na nieustająco pogarszający się stan środowiska naturalnego powstają coraz nowsze rozwiązania jeśli chodzi o ogrzewanie budynków. Coraz więcej osób podejmuje decyzję o zastąpieniu zwykłych „kopciuchów” opalanych węglem na inne, bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania. Takim przykładem jest pompa ciepła, która pobiera aż 75% mocy ze środowiska i jest to na pewno ekologiczny sposób ogrzewania domu. To urządzenie jest stworzonie nie tylko do ocieplania nieruchomości, ale także do podgrzewania wody. 

Źródło: pompy ciepła pomorskie

Jak działa pompa ciepła? Jaka jest zasada działania pompy ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, którego zastosowanie jest identyczne jak w pozostałych sposobach ogrzewania budynków – źródło grzewcze podgrzewa wodę, która następnie jest rozprowadzana po instalacji uwalniając ciepło, a tym samym ogrzewając nieruchomość. Różnica polega na tym, że w przypadku kotłów lub pieców węglowych paliwo kopalniane jest spalane tym samym oddając energię cieplną. Pompa natomiast czerpie energię ze środowiska naturalnego i w niewielkim stopniu używa do tego pądu. Pompa w zależności od typu może czerpać energię z  powietrza, gruntu albo wód podziemnych. Pompa ciepła jest prawie całkowicie bezobsługowa co jest bezdyskusyjną zaletą. Nie trzeba jak w przypadku pieców węglowych regularnego dokładania paliwa. Wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, gdyż pompa ciepła jest mechanizmem przy którym właściciel nie ponosi zbyt dużych kosztów eksploatacyjnych. Poza tym z każdym rokiem cena takiego urządzenia jest coraz niższa, dodatkowo można postarać się o dotacje na kupno pompy. Następną zaletą takiej pompy jest to, że nie potrzebujemy dodatkowego miejsca na gromadzenie paliwa. Nie trzeba mieć nawet komina. Największą popularnością cieszą się pompy, które czerpią moc z powietrza. Mogą one funkcjonować bezproblemowo nawet przy tem. sięgającej -28°C.

Rodzaje pomp ciepła

Każde typy pomp ciepła nieco różnią się od siebie zasadą działania, a także źródłem energii. Wyróżniamy kilka następujących typów pomp:

  • Pompy ciepła typu powietrze-woda – jest to z całą pewnością najpopularniejszy typ pompy. Jej źródłem mocy jest powietrze. W przypadku tej pompy montaż jest niezwykle prosty, niestety minusem jest to, że znacznie gorzej funkcjonuje przy dużym spadku temperatur na zewnątrz. 
  • Pompy ciepła typu woda – woda – źródłem mocy tej pompy jest woda gruntowa. {Potrzebne jest wykonanie|Wymaga to wykonania| studni czerpnej, a także zrzutowej. Niestety, dodatkowym problemem w tym przypadku jest uzyskanie dodatkowych zezwoleń wodnoprawnych. 
  • Pompy ciepła gruntowe – tutaj źródłem energii jest ciepło pochodzące z ziemi. Tego typu pompy wyposażone są w kolektory, czyli sondy. W zależności od metody działania mogą one być poziome albo pionowe. W sondzie znajduje się roztwór nie zamarzający w ujemnych temperaturach. Pozyskuje on ciepło z wnętrza ziemi, aby w następnej kolejności przesłać je do urządzenia. Niestety, takie pompy są stosunkowo drogie i trudne w montażu. Natomiast ich najważniejszą korzyścią jest to, że sprawnie działają nawet w wyjątkowo niskich temperaturach. 

Dotacje do pomp ciepła – województwo pomorskie

Pompy ciepła są na pewno przyjaznym dla środowiska źródłem ciepła, nie powodującym zanieczyszczenia środowiska. Z tej przyczyny w całej Polsce powstało kilka programów oferujących dotacje do ekologicznych źródeł ciepła. Wielkość dotacji, a także zasady jego przyznania zależą od poszczególnych gmin, lub województw. W województwie pomorskim prowadzony jest program „Czyste powietrze”, za którego realizację odpowiada Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOSiGW). Głównym zadaniem tego programu jest dofinansowywanie ekologicznych źródeł ciepła, w tym także pomp ciepła.
Poza dofinansowaniami do nowo wybudowanych nieruchomości, program zapewnia również pomoc finansową w przypadku wymiany starych, nie ekologicznych źródeł ogrzewania. W województwie pomorskim wprowadzono limit dochodu. Pierwsza grupa beneficjentów to osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu o dochodzie rocznym nie wyższym niż 100 tysięcy złotych, druga grupa z kolei dotyczy osób w zamieszkujących gospodarstwo wieloosobowe, których miesięczny dochód nie przekracza 1960 złotych. Do tej pory można było uzyskać tylko pożyczkę na zainstalowanie pompy ciepła, najnowsza wersja programu obejmuje także dotacje.
Pompy ciepła oraz fotowoltaika otrzymały najwyższe możliwe dofinansowaniem w tym programie. Beneficjenci o najniższych dochodach mogą otrzymać nawet 37 tysięcy dofinansowania na wymianę źródła ciepła i termomodernizację nieruchomości.  Oczywiście przed wypełnieniem dokumentów należy sprawdzić dokładnie zasady przyznawania dotacji w swoim regionie. Każdy program dysponuje określoną pulą pieniędzy, która stosunkowo szybko się kończy, ponieważ zainteresowanie jest duże. Zmiana sposobu ogrzewania może bardzo dobrze wpłynąć na stan środowiska naturalnego, dlatego naprawdę opłąca się tym zainteresować.