Prawidłowa segregacja śmieci w Gdańsku?

Znaczne skażenie środowiska jest bezspornym faktem. Tony odpadów powstające codziennie zatruwają środowisko naturalne, tak istotne dla różnych gatunków zwierząt, ale też dla ludzi. Jeżeli w porę coś z tym nie uczynimy, czeka nas ekologiczna katastrofa. Z tego powodu modyfikacje powinniśmy zacząć wprowadzać od własnego otoczenia. Początkowym krokiem powinno być wprowadzenie segregacji odpadów. Warto oddzielać śmieci od surowców. Część śmieci, jeżeli zostanie wyrzucona do właściwego kosza, może być ponownie użyta. Sortowanie odpadów ma dużo zalet. Przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia, a także emisji gazów cieplarnianych, czy odpadów przemysłowych. Z tego powodu należy przeznaczyć trochę czasu, aby dowiedzieć się jak robić to właściwie. Czy sortowanie odpadów jest trudne?

Warto segregować śmieci

Jeszcze niedawno mało kto sortował odpady. Wszystkie odpady wkładane były do jednego kosza, a później wywożone na wysypisko, gdzie zalegały wiele lat. Nadszedł czas, kiedy należy coś z tym problemem zrobić – wszak duże ilości śmieci na wysypiskach nie maleją, a wciąż rozrastają. Można uznać, że segregacja śmieci daje im następne życie. Odpowiednio posegregowane surowce warto przekształcić na nowe rzeczy, co ma duże znaczenie dla skażonej planety. Następną bezsporną korzyścią sortowania jest również zmniejszenie wytwarzania szkodliwych gazów do atmosfery, a także duże oszczędności na prądzie. Konsekwentne przetwarzanie surowców oznacza mniejsze ich zużywanie, co także ma korzystny wpływ na nasze środowisko naturalne. Nie można również zapominać o następnych pokoleniach – choćby dla nich warto zostawić tę planetę czystą z niewielką ilością szkodliwych odpadów.

Co należy wiedzieć o sortowaniu śmieci?

Od pewnego okresu segregacja śmieci w Polsce jest obowiązkowa. Jednakże żeby miała ona sens i była skuteczna należy robić to właściwie. Kraje Unii Europejskiej wprowadziły sortowanie śmieci wiele lat temu. Jedne robią to starannie, inne muszą bardziej się do tego przyłożyć. Takim przykładem dla innych mogą być Niemcy i Szwecja, gdzie do recyclingu trafia ponad 70 % śmieci. Dla porównania w Polsce wynik ten wynosi jedynie 30 %. Chociażby z tego powodu warto nauczyć się jak robić to właściwie. Nie wszyscy są świadomi tego, że butelki ze szkła można wyrzucać do kosza ze szkłem, ale nie trzeba ich wcześniej myć. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do pojemników z papierem nie należy wyrzucać tłustego papieru, czy brudnych ręczników papierowych. Przed wrzuceniem puszek lub butelek trzeba wcześniej je zgnieść, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Wiele opakowań zawiera informację z czego były wyprodukowane i do którego pojemnika je wrzucić. Takim przykładem może być np. karton po soku, który sporo osób wrzuca do papierów, podczas gdy musi być on umieszczony w plastikach. Wywóz śmieci w Gdańsku ma miejsce systematycznie – zazwyczaj co tydzień, czasami częściej w miarę potrzeb.

Gdzie należy wyrzucać niebezpieczne śmieci?

Segregując śmieci musimy je rozdzielać pomiędzy kosze na: szkło, papier, bio, tworzywa sztuczne, zmieszane. Do żadnego z tych pojemników nie możemy wyrzucać odpadów niebezpiecznych. Co wlicza się do śmieci niebezpiecznych? Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak często mają do czynienia ze śmieciami niebezpiecznymi jak np.: akumulatory i baterie, wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne i elektryczne, wiaderka po farbach, oleje, czy leki i odpady medyczne. W przypadku sprzętu elektronicznego należy oddać go do odpowiednich punktów zbierających elektrośmieci. Zlokalizowane są one w każdym dużym mieście np. w Gdańsku, Warszawie, Rzeszowie. Ewentualnie wybrane miasta organizują nieodpłatny odbiór od mieszkańców za darmo. W przypadku baterii trzeba wyrzucić je do specjalnego kosza, które ustawiane są w dużych sklepach. A co z lekami po terminie? Należy pamiętać, że pewne substancje znajdujące się w lekach mogą być niebezpieczne dla środowiska, dlatego nie należy ich wyrzucać do pojemników ze śmieciami zmieszanymi. Najprościej jest je oddać do apteki, gdzie znajdują się specjalne pojemniki, ewentualnie oddać farmaceucie. Szkodliwym odpadem są także śmieci medyczne takie jak igły, strzykawki, zużyte opatrunki itp. W domach produkowane są one w niewielkiej skali, i można je dostarczyć do punktu selektywnego gromadzenia odpadów. Na pewno sytuacja inaczej wygląda w szpitalach czy przychodniach, gdzie takich odpadów gromadzi się znacznie więcej. Wtedy wywóz odpadów może być dokonywany przez odpowiednią firmę.