Rodzaje filtrów w systemach nawadniania

Jeżeli chcesz by Twój system nawadniania działał latami, to musisz zwrócić uwagę na filtry, ponieważ są one bardzo ważnymi elementami. Jest wiele rodzajów w zależności od potrzeb, jednak niezależnie od wybranego modelu będziesz mieć gwarancję, że będą dbać o jakość wody przeznaczonej roślinności. Wysoka jakość wody nie tylko przedłuży żywotność ogrodu, ale także całego systemu nawadniania. Konieczna jest kontrola jej przydatności, ponieważ istnieje obawa wystąpienia różnego rodzaju nieczystości. Lekceważenie tego ryzyka może przyczynić się do przymusu wymiany bardzo ważnych części w systemie nawadniającym. Filtry odpowiadają za ochronę całej instalacji oraz blokują ewentualność przedostawania się niekorzystnych cząsteczek. Przy stosowaniu się do zaleceń minimalizuje się ryzyko usterek.

Jaka jest różnica między dostępnymi filtrami?

Konieczne jest zorientowanie się z jakim rodzajem zanieczyszczeń mamy do czynienia na terenie przeznaczonym do zastosowania systemu nawadniającemu. Firma Watermil (https://watermil.pl/filtry/) posiada ogromną wiedzę z zakresu systemów nawadniających i na pewno pomoże wybrać filtr, który bez problemów będzie realizował powierzone mu zadanie zachowując jakości wody na wysokim poziomie. Typowe zanieczyszczenia stanowiące utrapienie dla instalacji to: mechaniczne, biologiczne, a także różnego rodzaju osady mineralne.

filtry w systemach nawadniania

Filtry siatkowe – jak działają

Najczęstszym wyborem stosowanym w systemach nawodnieniowych są filtry siatkowe. W ich skład wchodzi korpus wyprodukowany z tworzywa sztucznego lub stali z umieszczonym w środku elementem, który służy do filtracji. Stosuje się je do filtrowania wody zawierającej niewielką ilość zanieczyszczeń. Są montowane z reguły w zraszaczach oraz mikrozraszaczach. Głównie są przeznaczane do nawadniania pól uprawnych oraz terenów zielonych. Istnieje opcja wyczyszczenia takiego filtra, wystarczy wyjąć i umyć wkład siatkowy. Tego typu filtr jest również bardzo wydajny. Warto też wziąć pod uwagę nieduże koszty.

Filtry dyskowe – zastosowania

Często polecane są filtry dyskowe ze względu na doskonałą jakość wykonania. Dzięki temu cechują się bardzo dużą odpornością fizyczną. Tego typu filtra używa się w systemach do usuwania zanieczyszczeń z podziemi. Bez zarzutu spełniają swoją rolę, chroniąc system nawadniania przed nawracającymi zanieczyszczeniami powstającymi w rurach.

filtr dyskowy w ogrodzie

Filtr żwirowy – kolejne rozwiązanie

Popularnym rozwiązaniem jest filtr żwirowy. Są montowane w przypadku, gdy woda jest czerpana ze zbiorników otwartych oraz wód podziemnych, pod warunkiem, że je napowietrzono . Do tych filtrów są dostosowywane wypełnienia mineralne w zależności od obecnych zanieczyszczeń. Filtry piaskowo-żwirowe są zrobione ze stali, filtracja na złożach mineralnych gwarantuje ochronę systemu, oraz chroni rośliny przed ingerencją patogentów.