Rolety, plisy czy zasłony – co i kiedy wybrać?

Okna stanowią ważny punkt naszych domostw. Pozwalają obserwować świat zewnętrzny i gwarantują dopływ światła słonecznego, regulują też temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Z drugiej strony pozwalają przechodniom zaglądać do wnętrz naszych mieszkań, co rzutuje na naszą prywatność.

Między innymi z tego powodu na oknach instaluje się różnego typu dekoracje. Zakładając na okna plisy, rolety bądź zasłony chcemy też by całość dobrze się prezentowała.

Niebagatelna jest funkcjonalność takich ozdób oraz ich fason. Projektując wnętrze najczęściej będziemy dążyć do tego, by plisy w Gdańsku czy rolety koegzystowały z resztą wnętrza. Jakie są zatem rodzaje ozdób na okna i czym się one charakteryzują?

Rolety. plisy, zasłony – spersonalizuj swoje okna

Rynek proponuje nam liczne dekoracje okienne. Współczesna technologia pozwala na tworzenie elementów o dowolnym kształcie, kolorze i z zastosowaniem wybranych motywów.

Plisy, zasłony czy rolety mają nas chronić nie tylko przed oczami przechodniów, ale też, kiedy to potrzebne, odcinać dopływ słońca do pomieszczenia. Zaciemnione wnętrze stanowi najlepsze warunki do snu.

Do niedawna najpopularniejszą opcją były zasłony. Masywne i stylowe potrafią zmienić na oblicze całej(go) wystroju. W zależności od użytej tkaniny i wzoru mogą być świetnym uzupełnieniem biur, bibliotek czy sypialni. Ponadto w łatwy sposób można je zmieniać w zależności od okazji czy własnego widzimisię.

Inną często spotykaną opcją na naszych oknach są rolety. Cechują się one przede wszystkim funkcjonalnością – skutecznie zasłaniają lub odkrywają świat zewnętrzny. Rolety także mogą być wykonywane z różnorodnych materiałów.

Rolety można regulować, dzięki czemu uzyskujemy poziom jasności adekwatny do potrzeby momentu. Ciekawym rozwiązaniem są rolety rzymskie, które łączą w sobie cechy firan i zasłon. Gdy słońce nam doskwiera, w prosty sposób będziemy się mogli od niego odizolować i odwrotnie – gdy potrzebujemy go więcej, wtedy jednym ruchem możemy osiągnąć powzięty cel.

Dlaczego warto postawić na plisy?

Warto poświęcić nieco uwagi plisą. Są one alternatywą dla tradycyjnych rolet. Różnica między nimi polega na metodzie montowania. Plisy montuje się w ramie okiennej, zaś rolety rzymskie mocowane są na zewnątrz okna. Ponadto plisy można regulować obustronnie. Jest to rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność.

Plisy w Gdańsku bazują na dwóch szynach, które wmontowane w ramę okienną manipulują tkaniną. Mechanizm pozwala przy użyciu sznurka zwijać materiał w dobrze wyglądającą harmonijkę. Jest to dobre z perspektywy otwierania/zamykania okien – plisy nie utrudniają tej czynności.

Dużym plusem plis okiennych, jest łatwość montażu i demontażu konstrukcji bez ingerencji w ścianę czy ramę okna.

Plisy są zwłaszcza chętnie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Opcja dwukierunkowego sterowania tkaniną pozwala, zależnie od zamiarów, zasłonić część lub całość wnętrza. Jest to rozwiązanie cenione również w miejscach użytkowych.

Pośród mankamentów plis wymienia się jakość, którą plisy mogą tracić w wyniku wilgoci występującej w pomieszczeniach. Jednak, jest to kwestia materiału – można wykorzystać plisy z materiału odpornego na wilgoć.

W co ubrać swoje okna?

Pierwszorzędną kwestią jest to, czy plisy będą spełniać nasze oczekiwania co do użyteczności. W takim układzie cechy estetyczne można zawsze dopracować, tak by plisa komponowała się z resztą wystroju.

Bez wątpienia warto zaglądnać do odpowiedniego sklepu, gdzie pracownicy powinni nam doradzić. Ich znajomość różnych opcji, tkanin, styli i elementów może być dla naszej(go) percpecji wartościowe. Dzięki takiemu spojrzeniu na pewno łatwiej będzie przeprowadzić zakupy.