Schody – wymiana stopni

Schody często pełnią ważną funkcję w domach piętrowych. Stanowią coś w stylu łącznika między dołem, a piętrem. W wyniku dużeje eksploatacji, finalnie czeka je nieunikniony los. Z wiekiem stają się coraz bardziej kruche. Tocałkowicie normalne. Nie zmienia  to jednak faktu, że, porządnie zbudowane schody mogą służyć przez długi czas. Wyeksploatowaniu podlega głównie warstwa użytkowa. Tą w każdej chwili można odrestaurować. Jak zrewitalizować schody w Elblągu, Gdańsku i innych miejscach? Wszędzie pojawiają się te same pytania. Spieszymy z odpowiedzią!

Kiedy wymienić stopnie na schodach 

Każdy chce mieć piękny, wypielęgnowany dom. Niestety wysłużone schody nie prezentują się estetycznie. W związku z tym, kiedy widać po nich objawy wysłużenia warto pomyśleć o ich odnowieniu.

Bywa, że schody nie nadają się do odnawiania. Spróchniałe panele czy zgromadzona woda sprawiają, że drewno bardzo szybko ulega rozkładowi. W tego typu okolicznościach opcją jest kompletne rozmontowanie zużytych stopni. Pozbycie się zniszczonych desek daje możliwość zaaranżowania powierzchni schodowej od nowa. Wystarczy przygotować warstwę podstawową i można startować

Jeśli stopnie są w stosunkowo dobrej(ym) kondycji można pomyśleć nad ich renowacją. Z użyciem właściwych narzędzi i środków czyszczących można osiągnąć niezłe efekty. W przypadku jakichkolwiek prac – czy to związanych z wymianą stopni czy ich rewitalizacją najważniejszy jest pomysł. Fantazja potrafi wymyślać niecodzienne projekty. Nie tylko dobrze się one wyglądają, ale także są funkcjonalne.

Na co zwrócić uwagę wymieniając stopnie?

Wstawianie nowych stopni schodowych być przednią zabawą. Planowanie to zdecydowanie najlepszy(a) część tego procesu. Sama wymiana nie jest bardzo trudna. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych regułach. Jeśli planujemy przeprowadzić transformację(i) schodów warto zrobić to właściwie. Startuje od przygotowań i analizy wszelkich istotnych aspektów.

Ważne są wymiary schodów. Muszą mieć odpowiednio wyważoną wysokość i szerokość. Dobrą(ym) praktyką jest dostosowanie ich do wzrostu domowników. Wyższe osoby wymagają szerszych stopni.

Trzeba również wziąć pod uwagę z jakiego tworzywa zbudowana jest baza. Ludzie z branży są zdania, że najbezpieczniejsze są schody żelbetowe. Uznaje się je też za najbardziej funkcjonalne. Można je udoskonalać wedle indywidualnych widzimisię.

Schody bez dwóch zdań muszą być bezpiecznie. W związku z tym konieczny(a) jest montaż poręczy. Zabezpieczają one przed upadkiem. Zdarza się, że maluchy lub osoby starsze mają trudności w użytkowaniu schodów. Poza barierami warto więc pomyśleć o wstawieniu dywaników bądź mat antypoślizgowych. Bezpieczeństwa nigdy dosyć.

Czego potrzeba do wymiany stopni?

Gdy zostanie podjęta decyzja o wymianie stopni i o tym jak mają w przyszłości prezentować się schody, pora na zebranie potrzebnych materiałów.

Czynność tą rozpoczyna się od wyboru typu obicia schodów. W sklepach jest szeroki wybór produktów. Musimy wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają.

Popularnym materiałem jest drewno. Odpowiednio oczyszczone i wygładzone wygląda naprawdę elegancko. Kiedy jest właściwie zabezpieczone może służyć przez długi czas. Trzeba pamiętać, że deski sosnowe lub dębowe nigdy nie będą w pełni jednolite. Będzie to wpływać na ogólny wygląd schodów. Jest to sprawa gustu domowników.

Jeśli chcemy uzyskać wrażenie jednolitości, wtedy powinniśmy zainwestować w panele. Są to materiały, które z powodzeniem można ulokować we wszystkich {typach(ów)|rodzajach(ów)|stylach(ów) aranżacji. Ewentualne ubytki, które pojawią się na panelach dosyć łatwo naprawić. Często wystarcza wymiana jednej części, aby doprowadzić schody do ładu. Ponadto panele łatwiej jest utrzymać w czystości. Nie potrzebują też okresowej konserwacji.

Oprócz tego, do instalacji potrzebny jest zestaw narzędzi i dobry klej. Mimo, że impregnacja nie zawsze jest wymagana, warto ją uskuteczniać. Czas poświęcony na tą czynność się opłaci – schody dłużej będą wyglądać efektownie.

Decydując o rodzaju obicia schodów, niegłupim pomysłem jest zapoznanie się z ofertą regionalnych producentów. Często można trafić drewno w okazyjnej cenie. Takie, kraftowo cięte drewno wspaniale dekoruje schody. Elbląg jest tutaj dobrym przykładem. Lokalne tartaki znane są ze swojej solidności. Tamtejsze drewno charakteryzuje się wytrzymałością i kojącym leśnym zapachem.