Drewniany taras w Gdańsku może stanowić wyśmienite przedłużenie domu. Odpowiednio wykonany może służyć przez wiele lat. Jest to idealne miejsce do spędzania czasu w ciepłe dni. Można na nim organizować grille i przyjęcia na wolnej przestrzeni. Może to być także miejsce przeznaczone do odpoczynku(owi). Wygodny fotel, lektura i natura stanowią połączenie, które lubi każdy bez wyjątków. Najpierw jednak należy włożyć trochę pracy w aranżację tej przestrzeni. Jak sie za to zabrać? Z czego korzystać projektując taras drewniany?
Plusy i minusy drewnianego tarasu
Taras drewniany praktycznie w każdym wypadku dodaje życia naszym domom. bywa, że w okresie wiosenno-letnim staje się on w centrum życia rodzinnego. Wygodna(e) nawierzchnia, przestrzenność czynią to miejsce uszyte(ym) do łapania(e) promieni słonecznych.
Trzeba mieć na uwadze, że równie ważne jest należyte utrzymanie taras(u) drewniany(ego). Taka konstrukcja oprócz zalet posiada również wady. Warto je rozważyć.
Wyjdźmy od korzyści. Poza tym, że taki taras dobrze się prezentuje, dysponuje on inne godne zauważenia przymioty. Po pierwsze jest on stosunkowo łatwy w instalacji. Możliwe jest wykorzystać(nie) do jego tworzenia duże(ych) kawałki(ów) drewna. Dzięki temu może to być rzeczywiście szybki proces. Co więcej drewno trzyma odpowiednią(e) temperaturę. Nie jest zbyt gorące w lecie, ani zbyt zimne w pochmurne dni. Jeśli w domostwie są małe dzieci, to ważną funkcją jaką pełnić może taras jest amortyzacja upadków. Minimalizuje tym samym ryzyko wystąpienia bólu u malucha.
Natomiast głównym zarzutem do tarasów drewnianych jest obowiązek ich impregnowania. Co pewien czas właściciel powinien zabezpieczać deski. Jest to tworzywo, który(e) potrzebuje środków grzybobójczych i utrzymujących go w przyzwoitym(ej) kondycji. Do tego drewno jest materiałem o najmniejszej trwałości jak na taras. Słońce mogą powodować, że drewno łapią przebarwienia. Utrzymanie go w czystości też wymaga pracy. Jeśli taras ma służyć przez długi czas należy go zadaszyć. Pozwoli to ochronić go przed wpływem pogody. Są to jednak dodatkowe koszty, zazwyczaj niemałe.
O czym pamiętać budując taras drewniany
Żeby taras cieszył nas jak najdłużej, warto mieć na uwadze kilku podstawowych zasad. Deski tarasowe muszą być ułożone pod właściwym kątem. Trzeba je też uszczelnić. Ciecz, która może potencjalnie gromadzić się między panelami bywa mordercza dla tarasów.
Najistotniejszy jest wybór odpowiedniej jakości drewna – wytrzymałego i zdrowego. Fachowcy polecają deski z dębu. Charakteryzuje je długowieczność, estetyka i przyzwoita cena.
Zanim zabierzemy się za budowę tarasu musimy przygotować materiał. Deski należy równo podzielić i oszlifować. Pierwsza doza środka impregnującego musi być założona przed początkiem prac. Potem już po budowie drewno trzeba konserwować minimum raz w roku.
Wpływ na żywotność tarasu drewnianego mają fundamenty. Fundamenty, na których będzie opierał się taras muszą być dokładnie odłączone od fundamentów budynku mieszkalnego. W innym przypadku może zostać przerwana izolacja termiczna domu. Dobrze jest tą aktywność powierzyć specjaliście, gdyż jest to bardzo wrażliwy temat.
Czego się wystrzegać w trakcie budowy tarasu drewnianego
Niewłaściwie wykonany taras sprowadza na właściciela dodatkowe wydatki i zmartwienia. Warto przed decyzją zgłębić zagadnienie. Da to szansę wyciągnąć morał z pomyłek innych.
Należy więc przykładać dużą uwagę na system odprowadzający wodę. Inaczej mówiąc trzeba zadbać o dane(y) nachylenie w stronę domu. Upewnij się też czy deski są dostatecznie uszczelnione – tak aby nie wpadała między nie woda. Taras drewniany zawsze musi być dostosowany do stopnia nasłonecznienia. Jeśli nie będzie, taras szybciej ulegnie zniszczeniu. Planując taras weźmy pod uwagę nasze i domowników nawyki. Oszczędzi to czasu i kosztów związanych z potencjalnymi korektami.
Jeśli nie jesteśmy pewni naszych(m) zdolności(om) warto zamówić firmę. Dla profesjonalistów budowa tarasu to szybka i łatwa praca. Ty dzięki temu zyskujesz pewność, że wszystko będzie jak trzeba.