Toalety i łazienki publiczne – zalecenia a także dobre standardy

Wymogi jakie musi spełniać jakakolwiek toaleta publiczna

 Obecnie we wszystkich miejscach publicznych musi znajdować się odosobniona toaleta, z dostępem do bieżącej wody, środków higienicznych oraz suszarki do dłoni. Te wymagania narzucone zostały prawnie. Wiele ludzi nadal z oporem używa toalet, gdyż miejsca te kojarzą im się z syfem, brakiem porządku a także ogólną czystością pozostawiającą wiele do życzenia. Obecne przepisy prawne i względy sanitarno-higieniczne nie dopuszczają takiej sytuacji. Toalety publiczne są cykliczne czyszczone oraz utrzymywane w nienagannym porządku.

Zdarza się jednak, że toaleta w miejscu publicznym jest nieprzystosowana do osób korzystających. Zazwyczaj kwestią problematyczna jest też nieduża powierzchnia, jaką pokrywa, co często stwarza problem związany z przemieszczaniem się po takiej łazience – szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Inaczej projektuje się toalety dla szkół i innych placówek edukacyjnych, a w inny sposób dla klinik czy galerii usługowo-handlowych. Ważne, by przy projektowaniu tego miejsca przyjrzeć się potrzebom przyszłych użytkowników.

W miejscach gastronomicznych, usługowych , oświatowych a także medycznych powinna znaleźć się toaleta publiczna, która musi spełniać wymagania dotyczące czystości, komfortu, bezpieczeństwa i swobody korzystania a także posiadać odpowiednie urządzenia sanitarne. 

Łazienki publiczne to oczywiście nie tylko toalety, ale również punkt, w którym można skorzystać z prysznica. Tego typu wyposażenie spotykane jest na przykład na stacjach benzynowych w okolicy tras regularnie uczęszczanych przez kierowców samochodów ciężarowych, jak również na kempingach oraz obozowiskach. Wyposażenie łazienek a także urządzenia sanitarne użyteczności publicznej tego typu także musi cechować się trwałością, starannością oraz bezawaryjnością.

Wymagane wyposażenie do łazienek publicznych 

 Akcesoria do łazienek publicznych renomowanych producentów to niezwykle duży wybór produktów wykonanych do wyposażenia toalet ogólnodostępnych. Dla zaoszczędzenia miejsca oraz rozplanowania przestrzennej toalety publicznej, niezbędne będą akcesoria do toalet, dzięki którym możemy zachować ład i prządek, bez wprowadzania chaosu. Wyposażenie toalet publicznych związane jest z aranżacją miejsca i przestrzeni w nich, dlatego znajdują się tutaj na przykład stanowiska do przewijania niemowląt, dozowniki do dezynfekcji, dozowniki nakładek na muszle sedesowe, pojemniki na foliowe woreczki oraz pojemniki na torebki higieniczne. Urządzenia sanitarne gwarantują poukładaną powierzchnię łazienki a także bezproblemowe utrzymanie jej w higienicznej czystości.

Nieodzownym elementem dowolnej łazienki ogólnodostępnej są dozowniki do dezynfekcji. Powinno się przypilnować, aby akcesoria do łazienek publicznych a także urządzenia sanitarne zrobione były przez renomowanych producentów, iż mamy wówczas pewność, że są one najwyższej klasy. Czasami niedrogie wyposażenie łazienki okazuje się jedynie umowne, gdyż zakup u nieznanego producenta może okazać się nietrafiony a urządzenia sanitarne tandetne, przez co w krótkim terminie niezbędna będzie ich wymiana na kolejne.

Normą stało się, że działają osobne toalety publiczne dla pań i panów. W toaletach publicznych przeznaczonych dla kobiet montuje się miski WC, natomiast w sanitariatach dla mężczyzn również pisuary. 

Przy montażu pisuarów w sanitariatach należy oczywiście przeanalizować odstęp między nimi, tak, aby realne było komfortowe korzystanie z nich. W momencie, kiedy w toalecie znajdują się dwa lub większa ilość pisuarów, zaleca się, żeby chociaż jeden z nich został zamocowany na takiej wysokości, aby także dziecko mogło go użyć. Jeżeli rozchodzi się o miski WC należy zamontować je w kabinach na tyle przestronnych, aby dawały nieskrępowanie ruchów. Dobrym rozwiązaniem są także charakterystyczne wieszaczki łazienkowe, które dają możliwość na wygodne zawieszenie okrycia wierzchniego. 

Zmorą damskich toalet stały się nieustanne kolejki. Najprostszym rozwiązaniem problemu długich kolejek do toalet dla kobiet jest zamontowanie większej liczby kabin sanitarnych w toaletach dla kobiet. Wiąże się to oczywiście z potrzebą zagospodarowania zwiększonej powierzchni na damską toaletę, co trzeba wziąć pod uwagę już w fazie projektu.