Utylizacja toreb foliowych – jak do tego podejść

Współcześnie w folię pakowana jest olbrzymia liczba produktów. W prawdzie, w obliczu powtarzających się apeli o ochronę atmosfery ich liczba spada. Jednak wciąż są one sporym kłopotem dla ekologów.

Zużyte opakowania foliowe można wykorzystywać ponownie – dzięki temu redukowany jest ich wpływ na atmosferę. Całkowite odejście od toreb foliowych jest niemożliwe – skala ich występowania jest zbyt duża. Dochodzi też aspekt ekonomiczny – producent toreb foliowych tworzy swoje produkty tanio i masowo. Odejście od foliowych toreb oznaczałoby dla producentów dóbr wzrost kosztów.

Pomysły na ponowne wykorzystanie toreb foliowych

Foliowe opakowania wcale nie muszą być jednorazowego użytku. Ich wielokrotne stosowanie zmniejsza liczbę tego typu śmieci. Problem z plastikiem polega na tym, że do kompletnego rozkładu potrzebuje on dziesiątek lat – w tym czasie jego wpływ na środowisko naturalne jest negatywny.

Torby foliowe można wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli opakowanie nie jest doszczętnie zniszczone warto je zagospodarować. Wdrażając społeczną odpowiedzialność biznesu, producent toreb foliowych, powinien sugerować wśród użytkowników postawy proekologiczne.

Praktycznym sposobem na ponowne zastosowanie zużytych toreb jest magazynowanie w nich jedzenia. Można spotkać torby foliowe o różnych kolorach i o różnych rozmiarach. Jednak praktycznie każda z nich sprawdzi się w przechowywaniu jedzenia. Są szczelne i efektywnie blokują potencjalny wpływ czynników zewnętrznych na żywność.

Zużyte torby foliowe również świetnie spisują się na zakupach. Zamiast za każdym razem kupować nowe torby dobrze jest korzystać z już posiadanych. Opakowania foliowe często stosuje się też w usługach kurierskich pakując w nie wysyłane produkty.

Odpowiedzialność producentów

Torby foliowe to niemały biznes. Są tanie i łatwe w wytwarzaniu, a oprócz tego powszechnie wykorzystywane. Ich całkowita eliminacja jawi się jako utopia. Mimo to, są podejmowane inicjatywy domagające się by ograniczać zużycie plastiku i stosować neutralne ekologicznie rozwiązania.

Niejeden producent toreb foliowych ma w związku z tym ból głowy. Wielu z nich stara się odzyskiwać zużyty plastik i używać go ponownie do produkcji nowych opakowań.

Zachęca się również nas, użytkowników, byśmy segregowali śmieci i w ten sposób we własnym zakresie starali się dbać o Ziemię.

Zużyte torby foliowe – walka z wiatrakami?

Na pytania związane z ograniczeniem wpływu toreb foliowych na zanieczyszczenie atmosfery próbuje odpowiedzieć także nauka. Poprzez różne odkrycia z zakresu biologii, chemii, fizyki czy materiałoznawstwa powstają nowe propozycje na walkę z plastikiem.

Niejeden duży producent toreb foliowych wydaje spore kwoty na badania i rozwój. W tym także badania nad ponownym użyciem produkowanych toreb i zmniejszeniu ich negatywnego wpływu.