W jaki sposób dopasować końcówkę do sznurka?

Sznurek to coś, co możemy spotkać najczęściej w naszej garderobie w bluzach, sukienkach, spódnicach, spodniach, spodenkach i oczywiście w butach. Jednak czy używając sznurka kiedykolwiek zastanawialiśmy się, jak jest on zakończony oraz i czemu?

Dlaczego stosuje się końcówki do sznurka?

Głównie z uwagi na wygodę tego rozwiązania. Nie wyobrażamy sobie bowiem, aby w często zakładanej spódnicy, trzeba było co chwilę szukać zakończenia sznurka, żeby móc ją założyć. Lub przekładania przez dziurkę w bucie sznurówek, które nie mają twardej końcówki. Używanie końcówek do sznurka ma dwie podstawowe zalety: zapobiega niszczeniu się sznurka oraz polepsza komfort użytkowania ciuchów czy akcesoriów, stanowi również fajny dodatek dekoracyjny
.

Typy końcówek

Nie nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale końcówki do sznurka, dzielą się nie tylko ze względu na materiał ale również zastosowanie. Wszystko bowiem zależy, w jaki sposób będą używane, gdyż, jak wspomniano powyżej, można je zobaczyć w wielu częściach składowych naszych ubrań – w butach, plecakach, spodniach lub kurtkach. Końcówkówki zazwyczaj są metalowe albo plastikowe.

Według jakich kryteriów dopasowuje się końcówki do sznurka?

Dobranie końcówki do sznurka zależy przede wszystkim od tego, gdzie zostanie on zastosowany. Mogą być one metalowe albo plastikowe wobec tego podział jest dość prosty:

  • końcówki do sznurka wykonane z plastiku implementuje się częściej w przedmiotach dla dzieci – przede wszystkim z uwagi na możliwość ewentualnego pogryzienia, ale też przez fakt, iż plastik jest bardziej miękki niż metal, co minimalizuje zagrożenie, w przypadku ewentualnego uderzenia, np. po zamachnięciu się plecakiem.
  • metalowe końcówki są częściej stosowane w ubraniach męskich i damskich, szczególnie w tych bardziej eleganckich. Wyglądają ładniej i stanowią element ozdobny dla całej kreacji.